Zpravodajství

Vláda má potíže jménem Čunek a Třeštíková

Vláda má potíže jménem Čunek a Třeštíková
Zdroj: TV Nova

Imunitní výbor Senátu doporučuje senátorům, aby vydali vicepremiéra Čunka k trestnímu stíhání. Ten čelí podezření, že si vzal před pěti lety půlmiliónový úplatek. Čunek obvinění odmítá a z vlády odstoupit nechce, jak ho vyzývá ČSSD. Přesto má tým Mirka Topolánka o člena méně. Před dvěma hodinami se rozhodla rezignovat ministryně kultury Helena Třeštíková. Prý kvůli politickému tlaku na obsazení míst náměstků.

Jak se ukazuje, lidovci jsou nejslabší článek vlády

Ministryně za jejich stranu Helena Třeštíková se minulý týden vzepřela Mirku Topolánkovi kvůli tomu, že jí mluví do obsazení křesel náměstků. A dnes funkci položila úplně. Šéf KDU-ČSL a vicepremiér Čunek má zase co vysvětlovat policii.

Jak jsme vás už informovali, je podezřelý, že si v roce 2002 vzal úplatek od jedné realitní společnosti. V jeho neprospěch mluví mimo jiné to, že ukládal na účet bezmála půl miliónu v době, kdy zmíněná firma podobnou částku naopak vyzvedla. I když se hájí tím, že si jednoduše doma dlouho s ženou spořili a říká, že jde o rodinné úspory na dům, policie se opírá i o výpověď Čunkovi bývalé sekretářky.

Ta nám dnes mimo kameru říkala, že se jí tehdy Čunek s úplatkem chlubil. Aby ale mohl být Čunek trestně stíhán, musí ho nejdříve vydat Senát. Mimořádně tak dnes zasednul imunitní výbor, aby rozhodl, zda vydání doporučí nebo ne. Čunek přitom o vydání sám požádal.

Očekávalo se tedy, že jednání výboru půjde hladce

Nakonec to očividně zase až taková formalita nebyla. Jednání se nečekaně protáhlo na více než dvě hodiny. Někteří senátoři byli totiž proti vydání Čunka. Prý je to jen politická kauza. Ti, kdo zastávali tento názor nakonec ale byli v menšině. Výbor tak doporučil Čunkovo vydání k trestnímu stíhání. Opoziční ČSSD ho dnes navíc vyzvala k rezignaci. To ale Čunek odmítá.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz