Zpravodajství

Spor o uhlí: tisíce domácností budou bez tepla

Spor o uhlí: tisíce domácností budou bez tepla
Zdroj: TV Nova

Desetitisíce severočeských domácností možná už zítra zůstanou bez tepla. Tamní teplárna hrozí tím, že odpojí dodávky pro Most a Litvínov. Důvodem jsou spory s Mosteckou uhelnou společností, která podle teplárny nedodává dostatek uhlí potřebný pro výrobu tepla. Mostecká uhelná se brání tím, že dodává tolik uhlí, kolik jí je teplárna ochotna zaplatit.

Rtuť teploměru pod nulou, venku se sype sníh. Pětatřicet tisíc domácností a několik průmyslových podniků v severních Čechách  hrozí, že zůstanou bez tepla. Za vším je spor o uhlí.

V tuto chvíli dostáváme od mostecké uhelné 2800 tun uhlí denně, a potřebovali bychom při teplotách -2 až -4 stupně 3300 tun, uvádí teplárna.

Společnost Mostecká uhelná dodávající uhlí pro výtop se ale brání: "Dodáváme teplárně takové objemy uhlí, aby postačily pro výrobu tepla jejich odběratelům. Nedodáváme jim více neboť odmítají za toto uhlí zaplatit."

Problém je v tom, že Mostecká uhelná chce od teplárny za uhlí dodané navíc vyšší cenu. Jenže teplárna zas nechce o takovém zdražování nic slyšet.

Bez tepla mohou být domácnosti už za několik hodin

Dnes se ještě z komína kouří, pravděpodobně večer dojde k omezení dodávek pro průmyslové podniky. Pokud situace přetrvá, začnou se zítra omezovat dodávky tepla také pro domácnosti.

Obě strany se prý podle vlastních slov snaží o dohodu. Faktem ale je, že teplárna už má zásoby uhlí jen na 12 hodin. S odpojováním tepla se proto nejspíš začne ještě dříve, než se podaří najít kompromis.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz