Zpravodajství

Svěrákovy Vratné lahve už muzicírují

Měsíc a půl dělí film Vratné lahve od kin. Po šestiletém čekání na hranýsnímek se fanoušci laskavého humoru Zdeňka Svěráka dočkali. Film už získal hudební kabátek od Ondřeje Soukupa a nyní je před ním zvukový mix. První kopie má spatřit světlo světa v půlce února.

Novinka Zdeňka a Jana Svěrákových je momentálně v postprodukční fázi. Film se tak rozeznívá o přídavné zvuky, Jan Svěrák dohlíží na na mixování, na němž s ním pracují s mistři zvuku Pavel Rejholec a Jakub Čech. Druhý jmenovaný na domovských stránkách filmu v rozhovoru uvádí, že při natáčení je důležité zaznamenat kvalitně dialogy a všechny ruchy věcí i míst, ve kterých se filmaři pohybují. "Samotná tvůrčí práce pro zvuk nastává až po skončení natáčení, resp. po dokončení čistého střihu filmu, kdy se tyhle elementy spolu s hudbou dávají dohromady, kdy se vlastně vymýšlí celá zvuková stránka filmu. Při natáčení samotném jde vlastně „jen" o sbírání materiálu," zmiňuje Jakub Čech.

Muziku obstaral tradiční Ondřej Soukup
Hudbu k Vratným lahvím složil Ondřej Soukup, který s Janem Svěrákem už spolupracoval na Koljovi a na Tmavomodrém světě, za kterého si odnesl Českého lva. Hudba z filmu se objeví na samostatném nosiči.

Tajmené stránky s filmařským řemeslem
Těm, jež se nemohou premiérového osmého března dočkat, zbývají alespoň zmiňované internetové stránky. Realizační tým filmu se na nich tváří poněkud tajemně. Na webu se tak nedozvíte, jak se představitelům hlavních postav hrálo, jak se charakter jejich hrdiny v rozvíjel v průběhu natáčení, ani žádnou historku z natáčení. V rámci utajení děje ale na webu naleznete rozhovory s těmi, co stáli za linií dělící herce od technického zázemí. Představování této části štábu není u filmů zcela obvyklé. Na druhé straně tak máte možnost nahlédnout do zákulisí filmového řemesla. 

Webkamera jako ochutnávka
Pokud máte raději pohyblivé obrázky než text, potěší vás bohatý achiv webové kamery. Počítejte ale s tím, že vám to filmaři neulehčili. Webkamera nesnímala ani zvuk, ani neukazovala přímo natáčené scény, spíše v jakýchsi fotošotech nastiňuje atmosféru natáčení. Pro lepší představu si otevřete fotogalerii.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Německem otřásá skandál. EU volá po sankcích proti bývalému kancléři

Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder se zřejmě brzy objeví na sankčním seznamu Evropské unie v souvislosti s válkou na Ukrajině. Požadavek se ozývá z Evropského parlamentu. Důvodem jsou silné vazby, které Schröder má na Rusko a jeho prezidenta Vladimira Putina. Zřejmě i z tohoto důvodu přišel o některé finanční výhody, které doposud měl. Spolkový sněm mu vzal všechny výhody s výjimkou renty a osobní ochranky.

Píše se na Deník.cz