Zpravodajství

Soud potrestal policistu za únik osobních dat pokutou 20 tisíc korun

Okresní soud pro Prahu - Východ dnes učinil rozhodnutí v případu vůbec největšího úniku protokolů s osobními daty v novodobé historii policie. Expolicista Josef Smitka, který je zodpovědný za únik policejních materiálů, by tak měl zaplatit 20 000 korun. Pokud by je nezaplatil, šel by na dva měsíce za mříže. Rozsudek je zatím pouze nepravomocný.

Tímto tedy případ ještě zdaleka nekončí. Právě v těchto dnech začala být ve stejné věci stíhána i exmanželka tohoto policisty. A to za to, že nalezený pytel s policejními spisy předala naší televizi.

V březnu roku 2005 dostala Televize Nova od Radky Smitkové pytel se stovkami protokolů, policejních spisů a dalších věcí s razítky policie Odolena Voda. Tyto písemnosti obsahují jména, rodná i telefonní čísla, adresy i hodnocení psychiatrů. 

Během vyšetřování se zjistilo se, že informace vynesl dnes už bývalý policista Josef Smitka. Ten ale tvrdí, že šlo pouze o hloupou souhru náhod. Dále dnes u soudu řekl, že ve chvíli, kdy se stěhoval do jiné kanceláře, mu kolegyně sbalila věci do pytle. On jej pak prý nepřekontroloval a odvezl do garáže. Soud mu dnes tuto výpověď uvěřil. Proto tedy padl trest zaplatit 20 000 korun. Soud mu také uložil zákaz činnosti na dobu jednoho roku.

Smitkovi hrozilo nejprve až 5 let vězení. Po policistovi bylo v minulosti vyhlášeno celostátní pátrání. Paní Smitková nyní dokonce tvrdí, že ji policie šikanuje. Paní Smitkové hrozí až tři roky vězení.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz