Zpravodajství

Plzeňská zoo provedla unikátní operaci lvice

Plzeňská zoo provedla unikátní operaci lvice

Osmiletá lvice berberská Zuoiea musela být v plzeňské zoo v uplynulých dnech operována. Několikrát totiž potratila a krvácela. Jako první ji před operací čekalo sonografické vyšetření dělohy a vaječníků. Operace proběhla v pořádku a už dnes lvice byla znovu ve výběhu se svým partnerem - šestnáctiletým lvem Vilíkem.

Zdroj: TV Nova

Lvice nemohla zabřednout a vždy potratila. Měla také problémy s krvácením. Proto veterináři rozhodli, že zvíře vyšetří a na základě výsledků rozhodnou, o dalším postupu. „Na vaječnících se objevily útvary, které produkují hormony a lvice není proto schopná zabřeznout," řekl ošetřující veterinář Jaroslav Benda. Lvice měla na děloze cysty a bylo nutné ji vykastrovat. Nemoc by totiž zvíře mohlo ohrožovat na životě.

U operace asistovali veterináři, Václav Karnous, primář chirurgického oddělení plzeňské fakultní nemocnice a další personál včetně několika sester a ošetřovatelů zvířat. Vše šlo bez větších komplikací.

„Dnes se lvice probrala. Ještě je po narkóze mírně omámená, ale výhoda je, že šelmám se hojí takovéto zákroky poměrně rychle," řekla ošetřovatelka Lenka Václavová.

Lvice má po operaci ještě viditelně vyholené břicho, ale už byla ve výběhu s partnerem - šestnáctiletým lvem Vilíkem. Plzeňská zoo teď musí hledat jinou lvici, která bude moci přivést na svět lví mláďata a pokračovat tak v tradici zoologické zahrady.

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz