Zpravodajství

Životní úroveň Čechů je někdy pod hranicí chudoby

Životní úroveň Čechů je někdy pod hranicí chudoby
Zdroj: TV Nova

Pod hranicí chudoby u nás žije stále více lidí. Ukázal to výzkum Českého statistického úřadu. Poměrně hodně je těch, kteří nemají koupelnu, televizi nebo splachovací záchod. S těmito problémy se u nás i v 21. století potýkají především venkovské domácnosti.

Výzkum veřejného mínění 2006

Se svými současnými příjmy má potíže více jak polovina domácností (58 %) a snadno s nimi vychází pouze 36 % domácností. Tabulka nám dále přibližuje časové srovnání. Stávající výsledek se však statisticky nijak výrazně neliší od výsledků z předcházejících šetření (z let 2004, 2005 a dubna 2006). Podrobnější prozkoumání dat ukazuje významné rozdíly mezi různými skupinami lidí. Potíže vyjít se svým příjmem mají více lidé se základním vzděláním (61 %) oproti lidem s vysokoškolským vzděláním (36 %). S obtížemi se mnohem častěji potýkají i lidé s deklarovanou špatnou životní úrovní (95 %) oproti lidem s deklarovanou dobrou životní úrovní (15 %). Se svým příjmem poněkud obtížněji vycházejí skupiny lidí jako jsou dělníci (74 %), nezaměstnaní (86 %), nepracující důchodci (72 %) a ženy na mateřské dovolené (82 %).

Přímo o chudobě své domácnosti pak vypovídá méně lidí (28 %) a převážná většina svou domácnost nepovažuje ani za chudou ani za bohatou (65 %). Naproti tomu pouze 5 % považuje svou domácnost za spíše bohatou. I když většina lidí mluví o tom, že jejich rodina není ani bohatá ani chudá, můžeme říci, že přímo o chudobě své domácnosti mluví spíše lidé s nižším vzděláním, lidé starší 60 let, nezaměstnaní, ženy na mateřské dovolené, nepracující důchodci a dělníci. Naopak o své domácnosti jako bohaté se v porovnání s ostatními vyjadřují lidé do 45 let, lidé s vysokoškolským vzděláním a samostatně výdělečně činní.

Za chudou označilo svou domácnost i 19 % lidí, kteří se o životní úrovni této domácnosti vyjádřili jako o „ani dobré, ani špatné" a dále pak 4 % lidí, kteří hodnotí svoji životní úroveň jako dobrou. Naproti tomu za bohatou svoji domácnost označili takřka výhradně respondenti hodnotící životní úroveň své domácnosti jako dobrou.

Příjem velké většiny domácností (91 %) umožňuje uspokojovat základní potřeby (jídlo, oblečení, běžné potřeby). Problém s financováním i jenom základních potřeb má asi 6% dotázaných a řadí se mezi ně spíše lidé s nižším vzděláním, nezaměstnaní a nekvalifikovaní dělníci. Příjem domácností pak už méně stačí na financování koníčků a zájmů členů domácnosti (pouze 56 %). Příjem většiny domácností však už spíše nebo úplně neumožňuje spořit, podporovat děti a rodiče a nakupovat zdravější potraviny. Mezi respondenty, kterým příjem dostačuje na podporu dětí a rodičů, spořit či nakupovat zdravější potraviny, patří především samostatně výdělečně činní a podnikatelé.
Zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz