Zpravodajství

Evropská komise podpořila české ekology

Evropská komise podpořila české ekology
Zdroj: TV Nova

Evropská komise podpořila naše ekology v případu plánované výstavby rychlostní silnice R52 z Brna do Vídně. Komise se tak přidala na stranu těch, kteří s touto výstavbou nesouhlasí. Problém je totiž v tom, že silnice by měla vést přes Mikulov a kolem chráněné oblasti Pálava.

Stát prý nevzal v úvahu jinou šetrnější variantu. Brusel teď našim úřadům vzkázal následující. Pokud neprověří i další možnou trasu silnice, nemusí na ni dostat od Evropské banky ani korunu.

Silnice by měla být hotová v roce 2014. Stát by měla 10 miliard korun. Ekologové jsou proti ní. Nejen z důvodů ochrany přírody, ale i z důvodů finančních . Zdá se jim totiž rovněž předražená. Děti Země tak navrhují jiné řešení. Lepší se jim zdá propojit Brno s Vídní přes Břeclav. Tato trasa by prý byla levnější, protože by z velké části vedla po stávající dálnici D2. Také by byla šetrnější k přírodě. Krajský úřad ale tuto trasu vůbec nezkoumal.

Evropská komise požádala o pozastavení financování té části projektu rozšíření dálnice D1, která by přímo souvisela s přípravami případné stavby rychlostní komunikace R52. Úřady to budou mít s ekology ještě hodně těžké. Odpůrci mikulovské trasy totiž chtějí, aby se silnicí R52 zabýval i Nejvyšší správní soud.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz