Zpravodajství

Silný vítr opět udeřil na Česko!

Silný vítr opět udeřil na Česko!

Na Českou republiku se opět valí mimořádně silný vítr, který podle meteorologů může znovu přinést rozsáhlé škody. Vichřice je doprovázena navíc sněhovými bouřemi, zejména v Krušných horách. Vítr se sněhem ochromí dopravu v zemi. Můžeme čekat sněhové jazyky a závěje.


Obyvatelé Česka se ještě pořádně nevzpamatovali z nedávného orkánu, který zbičoval republiku a vzal si také několik životů. Po týdnu je tu další vichřice, která má bouřit až do noci.

Na horách může rychlost větru dosahovat až 125 kilometrů za hodinu. "Nejsilnější vítr se bude vyskytovat v noci na pondělí a v pondělí během dne zeslábne.

Vítr má být slabší než před týdnem

Očekávané nárazy větru budou v průměru o 36 kilometrů za hodinu nižší, než byly ve spojitosti s tlakovou níží Kyrill z minulého týdne, nicméně, bude se jednat také o velmi intenzivní meteorologický jev, který způsobí rozsáhlé škody," uvedli meteorologové.

Dnes a v noci na pondělí napadne v ČR do deseti centimetrů, na horách pak deset až 40 centimetrů sněhu. Při bouřích může docházet ke zdánlivému splynutí země a oblohy a výraznému snížení dohlednosti - takzvané bílé tmě. Meteorologové proto doporučují, aby motoristé vůbec nevyjížděli. S největšími problémy se mohou řidiči setkat na silnicích vedoucích otevřenou vyvýšenou krajinou.

"Na horách je nezbytné sledovat informace horské služby o zákazu vstupu do lesů, poškozených vichřicí z minulého týdne, zákazu hřebenových túr, stupních lavinového nebezpečí a dodržovat jejich pokyny," uvádí výstražná informace ČHMU.

Meteorologové nevylučují, že v důsledku větru dojde k výpadkům elektrického proudu.

Vichřice z konce minulého týdne odřízla v Česku od elektřiny kolem 1,5 milionu zákazníků a zanechala za sebou v lesích obrovské polomy, kvůli kterým vláda vyhlásila v pěti nejvíce postižených krajích a vybraných okresech nouzový stav. Bouře trvala dva dny a vedle České republiky a Německa způsobila značné škody v Británii, Francii a Nizozemsku. Klienti tuzemských pojišťoven nahlásili po orkánu škody za 1,16 miliardy korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz