Zpravodajství

Mateřská se má zkrátit ze čtyř na tři roky

Vláda připravuje změnu, která mnohé rodiny nepotěší. Úředníci plánují zkrátit rodičovskou dovolenou ze čtyř let na tři. Vláda argumentuje tím, že je u nás nejdelší v Evropě a také výrazným zvýšením měsíčního příspěvku - a to na 7,5 tisíce korun. Osloveným rodinám se ale to - že budou slíbené peníze pobírat o rok méně - vůbec nelíbí.


Lence Horáčkové dává stát na jejího desetiměsíčního syna Filipa od ledna 7,5 tisíce korun. Celkem by na dítě do jeho čtyř let měla dostat ještě asi 270 tisíc korun. Jenže když se rodičovská dovolená zkrátí na 3 roky, jak navrhuje vláda, dostane o 90 tisíc korun méně.

 

Stejně mluví v dalších rodinách. "Většinová politická vůle je zkrátit to na tři roky," řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). "Je to součástí diskuse, která byla zahájena v koaliční smlouvě," uvedl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL).

 

Vláda argumentuje tím, že v Česku je rodičovská dovolená rekordně dlouhá. Podle  Nečase není nikde jinde v Evropě dlouhá čtyři roky.

Levicová opozice je proti

 

Opozice ale tvrdí, že není důvod na rodinách šetřit. "Když se konečně zlepšila populační křivka v ČR, tak vláda dělá všechno proto, aby ji zase zhoršila. Je to hloupost," vyjádřil se předseda komunistů Vojtěch Filip.

"My jsme proti tomu, aby rodina byla poškozena," tvrdí podobně Bohumil Sobotka. Nečas  ovšem namítá, že tento krok odsouhlasila při vyjednávání v prosinci i sociální demokracie.

 

ČSSD sice souhlasí se zkrácením rodičovské dovolené na tři roky, ale pouze v případě, že se příspěvky přiměřeně zvýší, aby rodiny nepřišly ani o korunu.

 

"Pan Sobotka se pohybuje úplně mimo realitu veřejných financí," nebral si servítky s politickým sokem Nečas.

 

Kdy bude vláda návrh schvalovat prý zatím není jasné. Ve sněmovně ho ale nečeká žádná procházka růžovou zahradou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz