Zpravodajství

Karlův most bude střežen jako oko v hlavě

Karlův most bude střežen jako oko v hlavě
Zdroj: TV Nova

Pražský magistrát chce zesílit ostrahu Karlova mostu. Jednání by měla začít už začátkem týdne. Poslední kapkou bylo řádění vandala, o kterém jsme vám říkali včera. Zatím neznámý člověk tam zcela zničil vzácný hebrejský nápis na soše svatého kříže z konce sedmnáctého století.

Svatý, svatý, svatý je Hospodin zástupů. Tento nápis v hebrejštině musel nechat na sousoší Svatého kříže zhotovit pražský Žid Elias Backoffen. Byl to trest za údajné hanobení kříže. Dnes zůstalo na sousoší jen torzo nápisu.

Oprava nápisu z barevného kovu bude stát městskou pokladnu několik tisíc korun. Historická ztráta je prý ale nenahraditelná.

K poškození sochy došlo i přes to, že je nejslavnější pražský most pod neustálým dohledem. Na každé z věží je také umístěna kamera. Systém ale nemá nahrávání. Jak sami vidíte, zahlédnout pachatele by byla spíš náhoda.

Podobné činy nejsou zdaleka výjimečné. Například nedávno neznámý vandal poškodil vzácnou barokní sochu Merkura v Olomouci.
Hebrejský nápis z Karlova mostu nadělal v minulosti už dost zlé krve. Přisuzuje totiž Ježíši božské vlastnosti, což Židé odmítají. Pátrání po vandalovi, který nápis zničil, je zatím bezvýsledné.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz