Zpravodajství

Ve vzduchu visí první demonstrace policistů

Ve vzduchu visí první demonstrace policistů
Zdroj: TV Nova

Historicky první demonstraci policistů a dalších bezpečnostních složek plánují anonymní organizátoři. Zejména policistům se nelíbí nový služební zákon, kvůli kterému jich odhadem asi pět tisíc šlo s platem dolů. Na internetu se objevil dokument, ve kterém jsou už konkrétní požadavky. Datum demonstrace se prý ale bude tajit do poslední chvíle.

Proti je nejen ministerstvo vnitra, ale kupodivu i policejní odbory. Špatně zorganizovaný protest by totiž podle nich mohl zhatit nastartovaná jednání.

U nás policisté či hasiči ještě nikdy nedemonstrovali. Podle informací z internetu není k protestu daleko. Mluvilo se o patnáctém únoru.

Anonymní organizátoři chtějí termín záměrně oznámit těsně před akcí.
S demonstrací nesouhlasí policejní odbory. Podle nich jsou jednání o změnách služebního zákona na dobré cestě. Vytipovaná skupina asi pěti tisíc policistů by se neměla propadnout s platy a změnit by se měla i hodnostní zařazení.

Organizátoři, kteří vystupují pod přezdívkami, oslovili bývalého policistu Stanislava Humla, aby je veřejně podpořil. Ten s nimi sice sympatizuje, ale v úspěch akce v současné době příliš nevěří.

O napjatou situaci ohledně služebního zákona se zajímají už i Evropské policejní odbory. Jejich prezident má do Čech přijet příští týden.
Termín demonstrace zatím není na radnici ohlášen. Datum se musí oznámit nejméně pět dní dopředu. Organizátoři tvrdí, že účast přislíbilo nejméně tisíc policistů. Předseda policejních odborů by se s organizátory chtěl anonymně sejít a přesvědčit je, aby demonstraci odvolali.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Píše se na Deník.cz