Zpravodajství

Praha svědkem demonstrace proti americkým radarům

Praha svědkem demonstrace proti americkým radarům
Zdroj: TV Nova

Přibližně několik stovek odpůrců americké radarové základny demonstrovalo v centru Prahy. Jejich dnešní protestní shromáždění a pochod ovšem pražský magistrát zakázal. Údajně proto, že by v době špičky blokoval dopravu. Organizátoři tvrdí, že k zákazu nebyl důvod a že byl dán na politickou objednávku. Na protestní pochod Prahou proto před hodinou a půl i přes zákaz vyrazili.

Jestli pochod demonstranti zahájí, do poslední chvíle organizátoři nevěděli. Čekali, jestli jim nebude bránit policie. To se ale nestalo, a tak v osmnáct hodin vyrazili.

Odpůrci základny vybavení symbolickými protiraketovými deštníky vyšli z Václavského náměstí, kde předtím sbírali podpisy na petici. První zastávkou byla americká ambasáda. Poté pokračovali až před úřad vlády. Cestou, tak jak magistrát varoval, byly opravdu problémy - tvořily se dlouhé kolony aut.

Žádali Topolánkovu demisi

"Demisi, demisi," volali protestující před zhasnutými okny Strakovy akademie. Premiér Mirek Topolánek (ODS) i někteří další členové jeho vlády umístění radarové stanice v ČR podpořili, o americké nabídce hodlají jednat. Zastánci základny míní, že radar, který se má stát součástí americké protiraketové obrany, zvýší bezpečnost nejen ČR, ale i celé Evropy. Organizátoři dnešní demonstrace z iniciativy Ne základnám ale mají názor přesně opačný. Tvrdí, že základna udělá z Česka terč a bezpečnost jeho obyvatel tak výrazně zhorší.

Příští protest chtějí uspořádat již v sobotu ve vojenském prostoru Jince, kde by USA chtěly radar umístit. Na příští týden pak plánují další akci v Praze. Organizátoři demonstrace žádali, aby o základně rozhodlo referendum, a pod petici za lidové hlasování chtějí shromáždit 100.000 podpisů.

Nyní je to v rukou diplomatů

Jednání o základně s USA bude probíhat nejméně rok a případnou dohodu by u nás musely schválit obě komory parlamentu i prezident.
Iniciativa Ne základnám, která vznikla loni v červenci, sdružuje čtyři desítky českých a mezinárodních organizací vystupujících proti záměru Spojených států vybudovat v ČR vojenskou základnu.

Účastníci pochodu chtějí vyjádřit nesouhlas s plánem USA, protože záměr podle svolavatelů povede ke zvýšení bezpečnostního rizika pro občany ČR. Zastánci základny ale soudí, že radarová stanice bezpečnost státu i celé Evropy zvýší.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz