Zpravodajství

Kvůli výbuchu pece evakuována stovka lidí

Kvůli výbuchu pece evakuována stovka lidí

Opravdu tvrdé pracovní podmínky měli v pondělí zaměstnanci slévačské firmy Saint-Gobain v Králově Dvoře na Berounsku. Vybuchla tam totiž pec s 20 tunami litiny. Velké množství litiny vyteklo. Televizi Nova to uvedl velitel zásahu berounských hasičů Tomáš Hradil. Událost sledoval reportér TV Nova Martin Novotný.

Zdroj: TV Nova

Hasiči měli komplikovanou situaci při likvidování požáru. Nemohli pec uhasit vodou, protože hrozilo, že by vznikala směs vodíku a kyslíku. Hrozilo by tak nebezpečí další exploze.

Podle Hradila opustilo v době výbuchu areál postižené firmy asi 100 zaměstnanců. Nikdo ale nebyl zraněný.

Podle genrálního ředitele firmy Jeana-Louise Comarteaua by měl trvat výpadek pecí tři až čtyři týdny. Saint Goben chce zaměstnancům zajistit úklidové práce při nočních směnách. Kvůli výbuchu pece totiž budou pozastaveny i ostatní pece v areálu firmy.

Škoda je deset milionů

Odborníci odhadují škodu na deset milionů korun. Není ale vyloučeno, že bude ještě větší. V elektrické peci bylo okolo 20 tun litiny. Po výbuchu nemalé množství uniklo. A to i na ovládací jednotku, která následně začala hořet. Podle vyšetřovatelů byla příčinou havárie závada na peci.

Celá pec a v ní tuny žhavého kovu přestaly být pod kontrolou. Hasiči nemohli požár hasit vodou. Kdyby se totiž na litinu o teplotě 1200 stupňů Celsia dostalo jen malé množství vody, mohla by celá slévárna explodovat. Z vody by se totiž stal výbušný vodík a kyslík. Hasiči celou noc čekali, až pec vyhasne.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz