Zpravodajství

Mrtvého Svobodu zřejmě fotil policista

Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva vnitra pro server nova.cz uvedla, že vyšetřováním celého případu se začala v pondělí 29. ledna 2007 zabývat Inspekce ministerstva vnitra. „Důkazní materiál se přebíral postupně a k předání CD s fotografiemi došlo ve středu 31. ledna,“ doplnila. Až do ukončení vyšetřování nechce ministerstvo žádné další informace poskytovat.

To, že se nyní případem zabývá inspekce, je indicie, že fotografie opravdu pořídil policista. Inspekce ministerstva se totiž zabývá právě vyšetřováním trestných činů policistů. Podezření míří k jednomu z důstojníků kolínské policie, který byl v první skupině detektivů při ohledávání místa činu. To však nechtěla Matějusová potvrdit. S informací o podezření na policistu přišel jako první deník Mladá fronta Dnes.

Pachateli z řad policistů hrozí až 10 let vězení

„Pokud by se skutečně jednalo o policistu, ten by se takovým jednáním (tzn. fotografoval a nabízel snímky médiím za úplatu) dopouštěl dokonce trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a hrozily by mu až tři roky odnětí svobody. Osobně se domnívám, že v tomto případě by měl být použit v právní kvalifikaci dokonce druhý odstavec tzn. přísnější sazba a to trest odnětí svobody od tří do deseti let," říká renomovaná advokátka Dagmar Raupachová.

Přísnější trest lze použít, pokud by se prokázala společenská závažnost takového činu. Což v tomto případě opravdu hrozí.

Viník by měl být znám do konce týdne 

Specialisté z kriminalistického ústavu zjišťují, zda fotografie na místě neštěstí pořídil opravdu policista. "Pokud by se prokázalo, že za věcí stojí policista, budu žádat velice, velice tvrdé tresty," řekl dnes policejní prezident Vladislav Husák. Zároveň ale zdůraznil, že nyní nechce předjímat, že fotografie opravdu unikly od policie.

Husák očekává, že již během několika dní, možná do konce týdne, by mohlo být jasné, zda fotografie opravdu pocházejí od policie. Případ již řeší Inspekce ministra vnitra. Nezávisle na tom se policejní prezident také v úterý setkal s vedením odboru vnitřní kontroly a nařídil jim věcí se zabývat.

Možný únik fotografií vyšetřuje také středočeská policie, na jejímž území se tragedie odehrála. Na pokyn jejího ředitele nyní policisté prověřují techniku použitou při ohledání místa a zjišťují, zda z nesloužila ke zhotovení obrázků. Svobodova manželka Vendula se rozhodla kvůli fotografiím podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Posádka rychlé záchranné služby z Kostelce nad Černými lesy, která na místě zasahovala, odmítla, že by ona fotografie pořídila. „Na místě zásahu v Jevanech u tragické smrti Karla Svobody přivolaná posádka rychlé lékařské služby z Kostelce nad Černými lesy nepořizovala a tedy ani neposkytovala ke zveřejnění fotografické snímky. Podle slov výjezdového lékaře, který byl na místě, pouze zemřelého prohlédli, konstatovali smrt a poté čekali v sanitním voze na příjezd soudního lékaře," řekla k celému případu mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Nejasná smrt geniálního skladatele 

Svoboda se zastřelil v neděli odpoledne na zahradě svého domu v Jevanech legálně drženou zbraní. Našla ho manželka Vendula, přivolaný lékař již hudebníkovi nemohl pomoci. Následně neznámý člověk, který se představil jako soused Svobodových, nabídl bulvárnímu deníku Blesk fotografie zachycující mrtvého skladatele. Deník je koupil údajně proto, aby zabránil jejich dalšímu šíření.

Svoboda zemřel ve věku 68 let. Byl jedním z nejúspěšnějších českých hitmakerů. Na jeho kontě jsou desítky úspěšných písní, stovky hudebních doprovodů k filmům, divadelním inscenacím, muzikálům a televizním seriálům. Napsal mimo jiné hudbu k písni Lady Carneval, složil také hudbu k filmu Tři oříšky pro Popelku nebo muzikálu Noc na Karlštejně. S manželkou Vendulou měl syna Jakuba, z prvního manželství měl dceru a syna.

Neznámý pachatel chtěl vydělat na lidském neštěstí

Hned po tragickém skonu geniálního českého hudebního skladatele Karla Svobody se snažila jedna lidská hyena na této tragické události vydělat. Osoba, která byla ve Svobodově vile po skladatelově smrti, se snažila prodat deníku Blesk fotky jeho mrtvého těla. Blesk to uvedl ve svém vydání z úterý 30. ledna 2007. Policie již celý incident vyšetřuje, řekla našemu reportérovi Vladimíru Keblůškovi mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Manželka skladatele Vendula Svobodová chce podat trestní oznámení. Fotografie mohl pořídit pouze ten, kdo byl po Svobodově smrti přímo na místě tragédie. Blesk fotky sice zakoupil, ale nezveřejnil. Dotyčný podle deníku uvedl, že je Svobodovým přítelem. Podle informací TV Nova i Blesku však na místě v inkriminovanou dobu byla pouze policejní hlídka nebo zdravotníci. Dům skladatele a jeho rodiny je totiž chráněn vysokou zdí a bezpečnostním systémem.

Pokud se prokáže, že fotky nabízel některý z policistů, hrozilo by dotyčnému postavení mimo službu, uvedla Budská.

Záchranáři zasahující ve Svobodově vile se od tohoto kšeftování s fotkami důrazně distancují. Údajně je mrzí, že si lidé o nich něco takového myslí.

Podle Venduly Svobodové se její manžel nechystal zemřít

Vendula Svobodová je ze smrti manžela zcela zdrcena. Nejen že si nedokáže čin svého milovaného chotě vysvětlit, ale podle jejích slov na něm nepozorovala žádné známky nechuti k životu. "Naopak byl plný příprav evropského projektu s režisérem Romanem Polanskim. Šlo o Dostojevského Zločin a trest," uvedla Svobodová Blesku. "Jako vždy jsme se rozloučili polibkem," dodala.

Její výpověď  tak vrhá do celého případu ještě temnější stín. Svobodova žena totiž nepotvrdila spekulace o možných depresích svého manžela a údajné životní skleslosti, o které hovořili v pondělí něktěří skladatelovi kolegové.

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz