Zpravodajství

Ve středu přestanou platit některé bankovky

Ve středu přestanou platit některé bankovky
Zdroj: TV Nova

Zítřek je posledním dnem, kdy bude možné platit čtyřmi druhy dosud používaných bankovek. Jde o sérii z roku 1993 v hodnotách 50, 100, 200 a 500 korun.Bankovky se přitom od ostatních liší jen minimálně a drtivá většina lidí o konci jejich platnosti neví. Že budou neplatné netuší ani obchodníci.

Na jejich přední straně je uveden rok 1993 . Mnohem patrnější rozdíl je ale v tom, že na rubu chybí pod číslovkou grafické logo. "Od čtvrtka tedy od prvního února již není možné těmito bankovkami platit," uvedl Pavel Zůbek z tiskového odboru České národní banky (ČNB).

 

Jenže to téměř nikdo neví. O končící platnosti většinou nevědí ani prodavači. "Vydávali jsme tiskovou zprávu asi měsíc zpátky," dozvěděli jsme se od ČNB.

 

Bankovky se stahují ze dvou důvodů. Mají nižší ochranu proti padělání a právě kvůli chybějícímu logu je navíc obchodníci často nechtěli brát. Podle české národní banky je těchto bankovek mezi lidmi zhruba několik stovek tisíc. Nechávat si je podle numismatiků nemá cenu.

 

Ovšem až na jednu výjimku. Jde o několik kusů z roku 1993. Na ně se totiž do stříbného ochranného proužku omylem dostal nápis republika Zair. Ta má podle numismatiků cenu 40 tisíc.

 

To je ale obrovská vzácnost. Všechny ostatní neplatné bankovky z roku 1993 bude možné od čtvrtka vyměnit v kterékoli bance až do ledna 2010. Po roce 2010 půjdou bankovky vyměnit u České národní banky.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz