Zpravodajství

Podzemní garáže jsou časovanou bombou

Podzemní garáže jsou časovanou bombou
Zdroj: TV Nova

Katastrofálně podle hasičů dopadla celostátní kontrola podzemních garáží s automatickým parkovacím systémem. Pokud by v nich došlo k požáru, v polovině kontrolovaných garáží by hasiči nemuseli zásah přežít a nebo by se akce mohla tak protáhnout, že by hrozilo, že vzplanou i patra nad parkovacím prostorem. Ke kontrolám hasiči přistoupili po loňském požáru automobilů v podzemní garáži pod poslaneckou sněmovnou.

V automatickém parkovacím systému počítač sám zaparkuje automobil do stísněných podzemních prostor, kde je pohyb člověka prakticky nemožný. Právě proto zde musí být z hlediska požárního vše na 100 procent. Jenomže celostátní kontrola hasičů mluví o katastrofě.
Hasiči ke kontrolám přistoupili po loňském požáru podzemních garáží s automatickým parkovacím systém pod Poslaneckou sněmovnou. Ukázalo se totiž, že tam chyběly plány ke zdolávání požárů, což málem stálo život dva hasiče. Ti v hustém dýmu nevěděli, že je pod nimi šachta.

Právě chybějící nebo lajdácky zpracovaná dokumentace zdolávání požáru byl nejčastější prohřešek. Kontroly hasičů také ukázaly, že by se řada provozovatelů podzemních automatických garáží o požáru dozvěděla hodně pozdě.

I přes závažnost prohřešků hasiči neuložili majitelům garáží ani korunu pokuty a nechtějí říci o které garáže jde.

Pokud by však hasiči zjistili při opakované kontrole, že závady nebyly odstraněny, jsou připraveni uložit pokuty až do výše jednoho miliónu korun.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz