Zpravodajství

Povinné členství ve zdravotnických komorách zůstává

Povinné členství ve zdravotnických komorách zůstává
Zdroj: TV Nova

Zdravotnické komory si prozatím můžou oddychnout. Ministr zdravotnictví řekl, že teď nebude prosazovat zrušení povinného členství lékařů, zubařů a lékárníků v komorách. A to i přesto, že je to dlouhodobým cílem jeho strany - ODS. Zákon o zrušení povinného členství chce ve sněmovně navrhnout právě jeden z jejích poslanců.

Povinné členství ve zdravotnických komorách rozděluje lékaře na dva tábory. Prezidenti komor jsou ale zajedno. Povinné členství prý musí být zachováno. Znepokojil je proto záměr poslance za ODS Jozefa Kochana, který chce ve sněmovně navrhnout jeho zrušení.

Jenže ministr zdravotnictví za stejnou stranu dnes překvapivě prohlásil, že to není na pořadu dne a nepřipadá to prý v úvahu ani do konce jeho funkčního období. Potřebuje totiž spolupráci komor při prosazování zásadních změn v systému zdravotnictví.

Zatímco zrušení povinného členství ve zdravotnických komorách teď ministr Julínek z pragmatických důvodů prosazovat nebude, změny některých jejich pravomocí by prosadit chtěl.

Třeba tu, aby stížnosti pacientů na lékaře posuzoval nezávislý orgán, nikoli komora. Hlavně u prezidenta té lékařské tím ale narazil.

Zdravotnickými komorami by se měl zabývat i ústavní soud. Právě k němu totiž podala skupinka senátorů loni na podzim stížnost na povinné členství.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz