Zpravodajství

Langweilův model Prahy bude digitální

Langweilův model Prahy bude digitální

Unikátní Langweilův model Prahy odborníci v současné chvíli převádějí z trojrozměrně papírové podoby do podoby digitální. Zájemci si ho tak budou moci kdekoli prohlédnout na internetu.

Zdroj: TV Nova

„Langweilův model Prahy je papírový model Prahy, který vznikal v letech 1826 až 1837 a jehož autorem je Antonín Langweil. V té době byl sluhou v pražském Klementinu. Model byl jeho velký koníček, kterému obětoval velkou část života," říká Zuzana Strnadová, ředitelka Muzea hlavního města Prahy.

V současné době probíhá digitalizace Langweilova modelu Prahy. Proces přenosu do digitální podoby by měl skončit přibližně v polovině března letošního roku. „Prvního dubna chceme tento model opět zpřístupnit veřejnosti a to v nové podobě. Bude nově instalovaný v nové vitríně a v nově upraveném sále v Muzeu hlavního města Prahy," dodává Strnadová.

Zároveň připomíná, že model je velmi věrný, přesný a velice rozsáhlý. Obsahuje přes dva tisíce domů tehdejší Prahy a model se skládá z 52 dílů. Jeho rozkládání a sestavování je proto poměrně náročné.

Na projektu spolupracují odborníci z různých oborů. „Kapacity z Českého vysokého učení technického z oboru robotiky, počítačového vidění a počítačové grafiky. V podstatě tento projekt je unikátní na celém světě v tomto rozsahu tento model nikdy nebyl zpracován," upozorňuje Tomáš Pavlis, projektový specialista digitalizace modelu.

Radní Prahy pro oblast kultury Milan Rychter k tomu dodává: „Praha je největší kulturní metropole v rámci Evropy a myslím si, že tento model je součástí kulturního dědictví a proto je potřeba aby byl zmapován a předložen veřejnosti. Jakýkoli občan, který přijde tak bude moci si prohlédnout ten model. V podstatě uvidí, jak Prahy vypadala před několika sty lety a odborníci podle toho mohou postupovat v rámci renovace kulturních památek. Chceme aby ten projekt byl přístupný z internetu tzn. z domova a každý se mohl napojit a projít se historickou Prahou."

Základní informace o Langweilově modelu Prahy:
Autor, datum vzniku: Jedním z nejkurióznějších děl, které kdy stvořily lidské ruce, je realistický model Prahy, dnes nejznámější exponát Muzea hlavního města Prahy. Papírový model, kterému se říká podle jména jeho tvůrce Antonína Langweila, vznikl v letech 1826-37.

Proč je výjimečný: Model byl vytvořený před polovinou 19. století je jedinečným dokladem podoby Starého Města, Malé Strany a Pražského hradu před přestavbou Prahy na konci 19. a počátku 20. století. Jeho hlavní význam spočívá v dokumentární hodnotě. Na přibližně dvou metrech čtverečních je zobrazeno historické jádro Prahy v detailní podobě, jakou mělo před sto padesáti lety, tedy včetně stovek zbořených domů bývalého Židovského města a Starého Města. Více než 2000 budov je na barevném modelu zachyceno v měřítku 1:480, se všemi detaily výzdoby fasád i podrobnostmi dvorů, zahrad a hospodářské zástavby nitra domovních parcel a přilehlých pozemků. Pro mnoho zbořených historických budov je Langweilův model jediným svědkem jejich podoby.

O autorovi: Tvůrcem modelu byl zaměstnanec pražské Univerzitní knihovny Antonín Langweil (1791-1837), který své neobvyklé zálibě věnoval veškerý volný čas i finanční prostředky. Přestože byl model již ve své době obdivován mnohými vzdělanci, mecenáše pro svou práci Langweil nikdy nenašel. Zemřel v bídě a početné rodině zanechal jen dluhy a nedokončené dílo, jehož cena se tehdy zdála velmi problematická.
Kde a kdy ho můžeme vidět: Langweilův model Prahy je od 9. 10. 2006 do 30. 3. 2007 veřejnosti nepřístupný. Vzácná památka totiž projde generální očistou a digitalizací. V roce 1840 se stal model součástí majetku Národního muzea v Praze a po více než sto letech Muzea hlavního města Prahy, kde je nejvyhledávanější součástí jeho historické expozice. Po digitalizaci bude přístupný také na internetu.
Zdroj: MHMP

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz