Zpravodajství

Smrtící topoly měly být dávno pokáceny

Případ dvou mladíků, které při nedávném orkánu zabil ve Vestci u Prahy padající strom, zřejmě skončí u soudu. Vyšlo totiž najevo, že většina vzrostlých topolů měla být už dávno pokácena. Stromy jsou většinou starší přes 50 let a podle soudního znalce jsou jejich kmeny ztrouchnivělé a nebezpečné. Město o tom prý navíc vědělo. Už přes tři roky řeší, kdo stromy pokácí. Rodiče mladíků se teď obrátili na právníky a zvažují žalobu.


18. ledna drancuje orkán Kyrill ČR. Dva bratři se vracejí přes obec Vestec domů. Čtyři kilometry před cílem padá na jejich auto jeden z topolů. Oba jsou na místě mrtví. Rodiče chlapců tvrdí, že jejich smrt byla zbytečná.

"Ty stromy už tam neměly být dlouhou, to je česká povaha, čekat až se něco stane a pak konat," uvedl otec obou chlapců.

Rodiče už kontaktovali právníka. Chtějí, aby ten, komu strom patří, nesl za smrt odpovědnost. "Byly zahájeny úkony trestního řízení ve věci ublížení na zdraví," tvrdí policie.

Nám se podařilo zjistit, že tahanice o stromy trvá už dlouho.  "Tady to je vyhnilý až k jádru. Je to havarijní stav," řekl soudní znalec.

"Začali jsem se s tím zabývat v průběhu roku 2003, kdy už byly signály, že topoly padají," říká starostka Vestce u Prahy Alena Šedivá.

Ta řevzala vedení města začátkem listopadu. Její předchůdce se již dříve údajně snažil přimět správu a údržbu silnic Kladna k pokácení stromů. Ta ovšem jakýkoliv nátlak ze strany města popírá. "Obec vestec upozorňovala SÚS Kladno co se děje a žádali jsme aby byly pokáceny," dodává Šedivá.

Topoly dělají vrásky na čele i místním. Pokáceny prý měly být už dávno. Rodiče mladíků si přejí jedno. Aby byl viník potrestán. Mrzí je, že za smrtí jejich dvou synů stojí lidská nedbalost.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz