Zpravodajství

Tisíce litrů nafty skončily v Úpě

Tisíce litrů nafty skončily v Úpě
Zdroj: TV Nova

Jedna z největších ekologických havárií, ke kterým dochází na řekách, se stala v Trutnově. Z depa železniční stanice unikají do řeky Úpy už tři dny tisíce litrů motorové nafty. Hasiči dlouhé hodiny hledali přesné místo, odkud nebezpečná látka do řeky uniká. Nakonec zjistili, že nafta nepřetržitě proudí až z dvousetmetrového úseku ze břehu. Na místě stále pracují hasiči, kteří postupně celou oblast sanují.

K depu železniční stanice se sjížděli na pomoc trutnovským jednotkám hasiči až z Hradce Králové. Až do poloviny řeky se táhne na hladině mastná a zapáchající látka.

Hasiči okamžitě na řece stavějí norné stěny a na hladinu sypou sorbent. Už od časných ranních hodin těžká technika nepřetržitě bagruje břeh. Jedině tak se dalo zamezit výraznému proudění nafty.

Ve dvoumetrové hloubce čeká na hasiče nemilé překvapení. Černá látka se objevuje postupně v první, druhé i ve třetí sondě.

Na pomoc přijíždí i dekontaminační skupina až z Loun. Naftu se snaží dlouhé hodiny odsávat.

Práce neberou konce. Podle odhadů uniklo přes padesát tisíc litrů nafty. Okolo poledne zasedá v železničním depu komise životního prostředí. Teprve teď je jasné, že prasklo potrubí od naftové nádrže přímo pod kolejištěm.

Hasiči budou nepřetržitě ze sond odčerpávat naftu ještě pět dní. Sanace břehu může trvat i měsíce.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz