Zpravodajství

Sbírka na hrdinného hasiče je legální

Sbírka na hrdinného hasiče je legální
Zdroj: HZS

Sbírku na pomoc pozůstalým po českolipském hasiči, který se stal obětí vichřice Kyrill, začala prošetřovat protikorupční policie. A to na podnět ministerstva financí, pro které byla podezřelou. Na kontě pro družku po zemřelém hasiči, je přitom už přes milión tři sta tisíc korun. Policie dnes ale šetření ukončila s tím, že zákon nikdo neporušil a sbírka je legální a může pokračovat.

S trochou nadsázky by se dalo říci, že sbírka na vdovu a její děti po zemřelém hasiči pokračuje navzdory všem. Nejprve to vypadalo, že kvůli nepochopení hasičů nevznikne vůbec, teď se zase o ni zajímá protikorupční policie.

Podle koordinátora sbírky je ale zneužití účtu nemožné. On jej sice propaguje na internetu, ale manipulovat s penězi mohou jen pozůstalí, kterým účet patří.

Sbírka je průlomová. Historicky poprvé jde o přímé plátcovství a všechny peníze putují přímo k postiženým. A má i další velkou přednost a tou je rychlost.

Pozůstalé Lucii Caupuchové solidarita stovek lidí nyní pomáhá překlenout období smutku.

Sbírka potrvá podle jejího autora asi ještě tři týdny. Pak projekt pomoc rodině bude zřejmě sloužit nemocným dětem.

Zákony na takové případy nemyslí

Několik tisíc lidí a také Liberecký kraj tedy již vdově po  profesionálním hasiči Dušanu Lipovském pomohly. Na zvláštní dobročinné konto pro budoucí maminku poslali lidé téměř 900.000 korun. Uvádějí to internetové stránky www.pomocrodine.cz.

Krajské zastupitelstvo schválilo pro Capouchovou 200 tisíc korun, řekla vedoucí oddělení informací krajského úřadu Eva Markgrafová. "Jde o jediný rozumný způsob, jak můžeme Lucii Capouchové v její těžké životní situaci pomoci. Zákon na podobné případy bohužel nepamatuje," uvedl hejtman Petr Skokan.

Sedmatřicetiletý záchranář zemřel 18. ledna ve vichřici při odstraňování poražených stromů ve Slunečné na Českolipsku. S Capouchovou měli před svatbou a starali o dvě děti z jejího předchozího manželství.

Příspěvky pro družku hasiče lidé posílají na zvláštní konto 2611554001/2400. Po dohodě s Hasičským záchranným sborem v České Lípě a se skupinou dobrovolných organizátorů pomoci pro paní Lucii konto založil příbuzný usmrceného hasiče Martin Krulich. Pracoval v minulosti také jako hasič a českolipští profesionální hasiči ho dobře znají.

Přišli o živitele rodiny

Informace o darech pro družku zesnulého profesionálního hasiče z České Lípy najdou zájemci na internetových stránkách www.pomocrodine.cz. Příspěvky se pohybují od 100 korun až po 20.000 korun.

Autoři stránek upozorňují, že Lucie Capouchová nemá žádný větší majetek a splácí hypotéku. Rodinu živil před svým skonem hlavně Dušan Lipovský. Capouchová neobdrží vdovský příspěvek 200.000 korun, poněvadž s Lipovským nežili jako manželé.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz