Zpravodajství

V Budapešti to opět vře

V Budapešti to opět vře
Zdroj: TV Nova

V Budapešti dnes lidé opět demonstrovali proti současnému premiérovi Gyurcsányovi. Před maďarským parlamentem se sešlo přes tisíc lidí. Akce byla o poznání klidnější než ty z minulého roku. Tenkrát se demonstrace zvrhly v pouličí bitky s policií.

Přívrženci hlavní maďarské opoziční strany Fidesz dnes rozebrali několik set metrů kovových zábran, kterými policie ohradila budapešťské sídlo parlamentu během loňských bouřlivých protivládních demonstrací a nepokojů. Do díla se podle agentury AP zapojilo i na 120 poslanců strany bývalého premiéra Viktora Orbána.

Opozice argumentuje tím, že zábrany okolo sněmovny jsou protiústavní, protože brání občanům ve svobodě slova a vyjadřování. Předseda strany Orbán prohlásil, že zákonodárci jako zákona dbalí občané se nezaštítí poslaneckou imunitou, pokud by policie proti rozebírání zátarasů zasáhla.

Policisté se však na Kossuthově náměstí před sněmovnou objevili asi až 45 minut poté, co si poslanci natáhli pracovní rukavice a pustili se s hasáky do práce.

Když rozebírání dokončili a vrátili se zpátky do sněmovny, policisté začali znovu vyplňovat mezery v ohrazení. Podle agentury AP pořádkové síly rovněž bránily v přístupu na náměstí.

Podle lednového průzkumu Fidesz během měsíce zdvojnásobil svůj náskok v oblibě u veřejnosti před vládnoucími socialisty; Orbánovu stranu by volila více než třetina dotázaných, zatímco socialisty zhruba pětina.

Plných 37 procent účastníků ankety však bylo nerozhodnutých.
Popularita v průzkumech se však jeví chabou náplastí na prohru pravice v parlamentních volbách, které loni v dubnu překvapivě vyhráli socialisté.

Vzápětí však jejich obliba začala klesat, jakmile vláda premiéra Ference Gyurcsánye začala zvyšovat daně a škrtat ve státních výdajích, aby snížila rozpočtový schodek, který je v poměru k hrubému domácímu produktu nejvyšší v celé Evropské unii.

Opozici se nepodařilo přimět Gyurcsányovu vládu k odstoupení a vynutit si vypsání předčasných voleb ani sérií demonstrací, které zmítaly Budapeští od loňského září. Nejhorší nepokoje od pádu komunismu vypukly po zveřejnění tajného premiérova projevu před spolustraníky, v němž se doznával k předvolebnímu lhaní o stavu ekonomiky.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz