Zpravodajství

Autodopravci chtějí žalovat ministerstvo dopravy

Autodopravci jsou rozhodnuti podat žalobu na ministerstvo dopravy. Vadí jim, že menší nákladní auta, která mají v technickém průkazu hmotnot s přívěsem 12 tun, musejí na dálnicích platit mýtné i v případě, že jedou bez přívěsu a 12 tun tedy nedosahují. Platbě mýtného přitom podle zákona podléhají pouze vozidla 12 tunová a těžší.

"Určitě je holej nesmysl platit za něco co nevyužívám. Nemám připojený přívěs, neměl bych platit," říká autodopravce Josef Mastný.

 

Ministerstvo dopravy proto bude každým dnem čelit žalobě. "Máme zpracované právní stanovisko, ze kterého jasně vyplývá, že pokud bude tažné vozidlo bez přívěsu nebo návěsu a v technickém průkazu má hmotnost pod 12 tun, jeho provozu na dálnici postačí dálniční kupón," říká Václav Špička z autoklubu ČR.

 

Například na Jihlavsku jsou autodopravci přesvědčeni, že od nich stát vybral na mýtném neprávem desetitisíce korun. Podle sdružení autodopravců se problém týká stovek řidičů, kteří už najeli tisíce kilometrů. Stát tak prý vybral v těchto případech neoprávněně miliony korun.

Ministerstvo dopravy je ale neoblomné. Pokud mají náklaďáky možnost připojit na vozidlo přívěs, platit musí i v případě, že ho zrovna nepoužívají.

 

Jak případný soud dopadne bude jasné nejdříve za několik týdnů až měsíců. Pokud by autodopravci spor vyhráli, budou od státu požadovat vrácení peněz za mýtné.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ředitelství silnic a dálnic čelí kybernetickému útoku

Ředitelství silnic a dálnic se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku. Nefungují webové stránky http://rsd.cz/ a dopravní informace na http://dopravniinfo.cz/. Ředitelství silnic a dálnic o tom informovalo na twitteru. V ranních hodinách nefungovala ani bezplatná asistenční informační linka pro řidiče. "Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik, a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů," uvedlo ředitelství. Kybernetickým útokem se momentálně zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Píše se na Deník.cz