Zpravodajství

Rozmary počasí přinesly Kyrilla, Zoltána i Quasimoda

Rozmary počasí přinesly Kyrilla, Zoltána i Quasimoda
Zdroj: TV Nova

Od chvíle, kdy se přes naši republiku přehnal orkán Kyrill, si řada lidí klade otázku, kde se berou jména pro různé meteorologické úkazy. Vysvětlení je tady a je možná překvapivé. Jméno dnes může určit vlastně kdokoli. Bližší informace má pro nás Institut meteorologie v Berlíně.

Quasimodo, Kyrill. To jsou jména, která už známe. Na letošním jmenném seznamu ovšem najdete také Maggi, Peggy, Zoltána, Fredyho a dvě stovky dalších.

Jména začali meteorologové dávat v minulém století - především pro přehlednost - tropickým cyklonám, kterých často řádí hned několik najednou. Existuje schválený seznam. Ten se postupně opakuje.

Ovšem před pěti lety přišel berlínský institut meteorologie s kuriózním nápadem. Začal prodávat jména pro tlakové výše a níže.

Cena přitom není malá. Za dražší níži, která se křtí ženským jménem, zaplatíte kolem devíti tisíc korun. Pánové jsou levnější. U nás neblaze známého Kyrilla třeba pojmenovali Naďa a Boris.

Většina kupujících pojmenovává svým křestním jménem. Jak jsme zjistili, je možná štěstí, že Češi zatím dávání jmen meteorologickým útvarům na chuť nepřišli.

Jenže to zájemcům zřejmě vůbec nevadí. Jména pro rok 2007 jsou už téměř vyprodána.

Kyrill zasáhl Evropu opravdu ničivě

Orkán Kyrill skácel v Evropě celkem 53,85 milionu metrů krychlových dřeva. Uvedl to prezident evropského svazu státních lesů EUSTAFOR a člen představenstva rakouského lesního podnik ÖBF Thomas Uher. V samotné České republice to podle Uhera bylo 12 milionů metrů krychlových, píše ÖBF na svých internetových stránkách.

Uher nicméně uvedl, že skácené dřevo lze bez problémů zahrnout do těžby, aniž by byl překročen její plánovaný objem. Upozornil, že na cenu dřeva nebudou mít polomy způsobené orkánem vzhledem k silné poptávce žádný vliv.

"Jsme velmi rádi, že orkán skácel méně dřeva, než jsme předpokládali. 54 milionů metrů krychlových je sice velké množství, ale jde pouze o část letošní těžby," řekl Uher. Dodal, že celková těžba dřeva v Evropě by letos měla činit zhruba 450 milionů metrů krychlových.

Údaje ÖBF ohledně ČR se částečně liší od odhadů českého ministerstva zemědělství. Podle něj vítr v celostátním měřítku skácel zhruba osm až deset milionů metrů krychlových dřeva.
Orkán zasáhl Evropu 18. ledna silou větru srovnatelnou s tropickými hurikány. Bouře trvala dva dny a způsobila značné škody v řadě evropských zemích.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz