Zpravodajství

Hygienici hlásí: chřipková epidemie vypukla

Hygienici hlásí: chřipková epidemie vypukla
Zdroj: TV Nova

Období ledna až března je každoročně chřipkovou sezonou. „Během epidemického výskytu onemocní průměrně 10 - 20 % populace. Epidemie trvá obvykle 6 až 8 týdnů," říká Michal Vít, hlavní hygienik. Zdrojem nákazy je nemocný člověk a přenos se děje kapénkovou nákazou od nemocného ke vnímavému jedinci.

Situaci lze hodnotit jako celoplošnou chřipkovou epidemii. Při porovnání regionu se situace odlišuje, v moravských regionech je epidemie pravděpodobně již na svém vrcholu a dochází k poklesům počtu nemocných. "Naproti tomu ve většině regionů českých dochází k nárůstům výskytu onemocnění a chřipková epidemie v této oblasti se teprve rozvíjí," říká Michal Vít, hlavní hygienik ČR. 

Chřipka je onemocnění, které má tyto klinické projevy

Zejména je to náhlý začátek, horečka nad 38 stupňů Celsia, bolesti hlavy, kloubů a svalů, suchý dráždivý kašel, u dětí může být průjem i zvracení.

Závažný průběh onemocnění chřipkou může být zejména u seniorů, u nichž se vyskytuje nejvyšší procento komplikací jak plicních, například zánět plic, tak i mimoplicních a rovněž u těchto osob může dojít při onemocnění chřipkou ke zhoršení jejich základního onemocnění.

Léčba chřipky je symptomatická (tlumení horečky), ale jsou i specifické možnosti léčby antivirotiky. Specifická prevence je možná před nástupem epidemie očkováním proti chřipce.

Celá řada nechřipkových respiračních virů vyvolává chřipce podobnou symptomatologii. Dominantním příznakem v tomto případě je teplota, která obvykle nepřesahuje 38 °C, (s výjimkou malých dětí), začátek těchto onemocnění je spíše pozvolný, častá je rýma (ta téměř nikdy není přítomna u pravé chřipky) a různě intenzivní kašel. Léčba je vždy symptomatická.

Vedle specifické prevence - očkování proti chřipce, je třeba v prevenci chřipky zachovávat následující nespecifická opatření, mezi něž zejména patří:

- dodržování správné životosprávy, to znamená dostatek pohybu, dostatek spánku a odpočinku, konzumovat pestrou stravu se zastoupením všech druhů potravin, zejména ovoce a zeleniny

- důsledné dodržování zásad osobní hygieny včetně řádného mytí rukou

- v případě onemocnění zůstat minimálně 1 týden doma ve fyzickém i duševním klidu a konzumovat též dostatek tekutin, jejich příjem by měl být zejména při horečce vyšší

Chřipka a respirační onemocnění sílí a postupně útočí

V 1. týdnu roku 2007 (od 29. 12. 2006 do 4. 1. 2007) bylo v ČR 1444 případů na 100 tisíc obyvatel. Nemocnost akutními respiračními onemocněními vykazuje značný nárůst oproti předchozímu týdnu o 54 %.

Ve 2. týdnu roku 2007 (od 5. 1. 2007 do 11. 1. 2007) bylo v ČR 1621 případů na 100 tisíc obyvatel a v porovnání s předchozím 1. týdnem roku 2007 vykazuje vzestup o 12,3 %.

Nejvyšší nemocnost vykazuje Jihomoravský kraj, kde počet nemocných dosahuje 2372 případů na 100 tisíc obyvatel. V jiných krajích je situace klidnější, a proto celorepublikově zatím nelze mluvit o plošné epidemii.

Ve 3. týdnu roku 2007 (od 12. 1. 2007 do 18. 1. 2007) je už v ČR 1 894 případů na 100 tisíc obyvatel a v porovnání s předchozím 2. týdnem roku 2007 vykazuje vzestup o 16,8 %. Uvedená celková nemocnost je na úrovni maximálních hodnot nemocnosti, obvyklých pro dané roční období (jedná se o horní mez).

Nejvyšší nemocnost vykazuje Jihomoravský kraj, kde počet nemocných dosahuje 2911 případů na 100 tis. obyvatel. Na základě vývoje nemocnosti lze konstatovat v oblasti Moravy lokální ohniska chřipkových onemocnění, s tím že vývoj nemocnosti v tomto týdnu (spolu s virologickými nálezy) ukáže, zda se jedná již o počátek chřipkové epidemie v ČR. V ostatních krajích ČR byla v 3. týdnu 2007 situace klidnější, a proto celorepublikově zatím nelze mluvit o plošné epidemii.

 

26. ledna 2007 - Chřipková epidemie začíná
Ve 4. týdnu letošního roku (od 19. 1. do 25..1. 2007) je zřejmý nárůst nemocnosti ve srovnání se třetím týdnem roku a to o 18,1 %. Celková nemocnost v ČR tak dosáhla 2 229 případů na 100 000 obyvatel.

Nejvyšší nemocnost je hlášena ze Zlínského a Jihomoravského kraje (3 020 případů na 100 000 obyvatel a 3 261 případů na 100 000 obyvatel). S výjimkou hlavního města Prahy, Středočeského kraje, Jihočeského kraje a kraje Karlovarského přesáhla nemocnost v ostatních krajích 2000 případů na 100 000 obyvatel.

Na nárůstu nemocnosti se nejvíce uplatňují respirační onemocnění, jejich průběh je chřipce podobný, v menší míře se skutečně o onemocnění chřipkou může jednat. Situaci lze hodnotit jako počátek chřipkové epidemie.

V 5. týdnu 2007 (od 26. 1. do 4. 2. 2007) došlo k dalšímu nárůstu počtu hlášených případů akutních respiračních onemocnění včetně chřipky o 4 %, celková nemocnost v ČR dosahuje 2322 případů / 100 000 obyvatel.

Situaci lze hodnotit jako celoplošnou chřipkovou epidemii. Při porovnání regionu se situace odlišuje, v moravských regionech je epidemie pravděpodobně již na svém vrcholu a dochází k poklesům počtu nemocných. Naproti tomu ve většině regionů českých dochází k nárůstům výskytu onemocnění a chřipková epidemie v této oblasti se teprve rozvíjí.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz