V liberecké botanické zahradě se podařilo vyšlechtit nový druh masožravé rostliny. Jedná se opravdový unikát světového významu. Rostlina dostala jméno Saracénia Katerina.
Jako nový rostlinný druh už uznali Kateřinu i botanici v Americe a Bruselu
Tato rostlina prý své jméno dostala po zahradnici, která se na jejím šlechtění podílela. Šlechtění zabralo celkem 10 let. Podobných rostlin je zatím na světě pouze 5. A tak ještě chvíli potrvá než se nový druh dostane do všech botanických zahrad.
Šedesáticentimetrová Kateřina se živí pouze obyčejným hmyzem
Ten láká svou vůní a temně červenou barvou. Tou se odlišuje od původních rodičů, kteří byli bílé barvy. Stejně jako oni ale má ve svých útrobách jezírko s trávicími šťávami.
Práce v botanické zahradě pokračuje
Vyšlechtěním Kateřiny práce libereckým botanikům nekončí. Už nyní pracují na dalších kultivarech.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.
Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.