Zpravodajství

Počet uprchlíků žijících u nás nelegálně se zvyšuje

Počet uprchlíků žijících u nás nelegálně se zvyšuje

Počet uprchlíků nelegálně žijících v České republice se zvyšuje. Jedním z důvodů může být komplikovaný postup při získávání povolení k pobytu. Organizace, které uprchlíkům pomáhají, proto navrhují jednoduché úpravy zákona.

Zdroj: TV Nova

V roce 2005 u nás přibylo 15 a půl tisíce cizinců, kteří sem nelegálně vstoupili nebo tu pobývali. Dnes jich tu je celkem 100 000. Mnozí z nich tu původně byli legálně. Problém ale nastal v bodě, kdy někteří z nich přišli o práci. Zákon jim totiž v takovémto případě nařizuje, jet zpět do své země a zažádat si tam znovu o vízum i o pracovní povolení. K tomu ještě musí přidat i povolení nového zaměstnavatele, že může zaměstnávat cizince. Mnozí tedy za takovýchto podmínek raději riskují a žijí u nás nelegálně. Proto organizace pomáhající uprchlíkům navrhují jednoduché úpravy zákona, které by takovýmto lidem život  zjednodušily.

Ilegalita se promítá do každodenního života jedince. Takovýto člověk pak nemůže navštěvovat lékaře ani posílat své děti do školy. Neustále nad ním také visí hrozba, že bude vyhoštěn.

Často se stává, že těžkou situaci uprchlíků využívají organizované gangy. Ty takovéto lidi vydírají a mnohdy je i nutí k nezákonné činnosti.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz