Zpravodajství

Internet slaví 15 let v České republice

V těchto dnech slaví internet patnáct let fungování v České republice. Technologie, která je dnes už běžnou součástí každodenního života, se u nás poprvé objevila v únoru roku 1992. Technika ale stále míří kupředu. A tak se například rychlost toku informací zvýšila už milionkrát.

První institucí v České republice, která začala internet používat, bylo ČVUT v pražských Dejvicích

Cena tehdejších směrovačů, které spojují to, co člověk na internetu hledá s informacemi, byla milion korun. Rychlost tehdy byla 9,6 kilobytu za sekundu. V naší síti je dnes deset gigabitů za sekundu, což je asi milionkrát víc.

Počet připojení k internetu během let rostl závratnou rychlostí. Zatímco v roce 1993 bylo přípojek 4 000, na přelomu nového tisíciletí jich bylo stokrát víc. V současnosti už se hodnoty pohybují v řádech milionů.

Jedním z průkopníků byl i Ivo Lukačovič. V České republice založil první internetový vyhledavač. Za první český internetový deník je považován Neviditelný pes Ondřeje Neffa. Ten byl spuštěn v dubnu 1996. „První den přišlo na mé stránky 16 lidí. Týden na to asi 400. Měli jsme z toho hroznou radost," řekl Onřej Neff.

Dnes už je používání internetu pro firmy nutností. Navíc na internetu se dá najít skoro vše, na co si vzpomenete. I proto je internet tak rychle rozvíjející se médium. Podle odborníků nejsou možnosti internetu ještě vyčerpané. Další vývoj tedy na sebe nenechá dlouho čekat.

Myšlenky na vytvoření této sítě se začaly ve Spojených státech utvářet už začátkem 60. let

Tehdejším záměrem bylo propojit nejdůležitější vojenské, vládní a akademické počítače. Rok 1973 se do dějin Sítě zapsal připojením prvních dvou neamerických institucí, britské univerzity College of London a norské Roayl Radar Establishment. Období mezi lety 1983 a 1992 by se dalo označit jako druhá etapa rozvoje Internetu. Tato etapa byla charakterizována prudkým růstem Internetu. V roce 1983 byl internet zaveden na asi tisíci počítačích. V roce 1992 už na více než milionu počítačů. Především to bylo také období expanze mimo americký kontinent.

Rozvoj internetu se nezastavil ani teď

Internetem zatím zůstávají nedotčeny některé oblasti v Africe a několik států v Asii. Počet počítačů, které jsou připojeny na internet, se každým rokem zdvojnásobuje.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz