Zpravodajství

MF chce zarazit vysoké bankovní poplatky

MF chce zarazit vysoké bankovní poplatky
Zdroj: TV Nova

Ministerstvo financí se zřejmě chystá do další války s bankami kvůli výši poplatků. O podobný nátlak na bankovní domy už se pokusil bývalý ministr Bohuslav Sobotka a nakonec dosáhl například toho, že banky ustoupily od poplatků za zrušení účtu. Podle současného ministra Kalouska to ale nestačí. Za výši bankovních poplatků, především u operací s platebními kartami, nás totiž kritizuje i Evropská unie.

Z poplatků a provizí mají tuzemské banky více než třetinu zisku, ročně na nich vyberou přes 30 miliard korun. Ministrovi financí se to nelíbí.

 

Ministr Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) teď  říká: "Zdá se mi to neúnosné. Všechny nástroje, které máme, chceme použít k tomu, aby úroveň poplatků odpovídala běžným normám."

Nic detailnějšího ministr zatím říci nechce. Banky se prý jednání nebrání, druhým dechem ale dodávají, že si do výše poplatků mluvit nenechají a že prostor pro jejich snížení už prakticky vyčerpaly.

Mluvčí České spořitelny uvedla, že si jen velmi těžko dokáže představit debatu, která by se odehrávala mezi privátním sektorem v tržním prostředí a státem o tom, jaké mají být poplatky. "Takovou debatu nepřipouštíme," uzavřela. Přidává se také Československá obchodní banka, když říká, že obchodní politika je věc banky, nikoli státu.

Na výši poplatků si ale stále stěžují i organizace podnikatelů nebo spotřebitelů. Podle nich se některé poplatky jinde v Evropě vůbec nevybírají. Zpravidla na západ od hranic nenajdete poplatek za vedení běžného účtu nebo za výběr z bankomatu vlastní banky.

Tisíce lidí si vyměňují své zkušenosti i na internetovém serveru www.bankovnipoplatky.com, hlasují tu i v soutěži o nejabsurdnější bankovní poplatek. V čele je např sazba za výběr z bankomatu vlastní banky, sazba za neuskutečněnou platbu nebo za přijetí většího množství tříděných mincí. Do absurdní situace se můžete dostat i kvůli poplatku za příchozí platbu.

Jednání mezi ministerstvem financí a zástupci bank by mělo proběhnout do konce měsíce.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz