Zpravodajství

Gang vykradačů bankovních účtů skončil v rukou policie

Gang vykradačů bankovních účtů skončil v rukou policie
Zdroj: TV Nova

Policie dopadla trojici mužů, kteří se vloni v srpnu pomocí internetového bankovnictví podíleli na vykrádání účtů klientů Komerční banky. Nelegálně převedli přes 1,6 milionu korun. Jak uvedla MF Dnes, peníze tito takzvaní bílí koně posílali na Ukrajinu. Muži, které si zahraniční organizátor podvodu najal přes inzerát, tvrdí, že netušili, že jde o něco nezákonného. Teď jim hrozí několikaleté vězení.

Plzeňský pekař, pan Fonhauser ovládá svůj bankovní účet přes internet. Vloni v srpnu zjistil, že mu z účtu zmizelo tři čtvrtě milionu korun. Stalo se to přes noc. Pachatel prakticky stáhnul heslo i certifikát. Policistům z oddělení hospodářské kriminality se podařilo odhalit trestný čin tří podezřelých, který spočíval v neoprávněném převodu peněz.

 

Princip krádeže byl jednoduchý. Organizátor ze zahraničí se přes internet naboural do počítače klienta banky. Přes něj si otevřel přístup k jeho účtu. Peníze pak převedl na konto najatého člověka tzv. bílého koně. Ten peníze vybral a složil do pobočky zahraniční banky. Organizátor v cizině si je pod falešným jménem vybral.

 

Policie říká, že takovouto trestnou činnost není jednoduché odhalit. "Spolupracujeme i s Ukrajinskou policií i s Interpolem," uvádí Ladislav Bernášek, mluvčí pražské policie.

 

Dopadeni byli zatím jen muži, kteří figurovali na pozicích bílých koní. Hájí se tím, že o nelegálnosti převodů neměli tušení. Podezřelí měli za tuto činnost získávat provizi, takže by si měli být vědomi toho, co dělají.

 

Podle policie organizátor krádeže podobně bohatne i jinde v Evropě. Obrana proti podobným vychytralcům je přitom docela jednoduchá. Počítačoví expeti radí, aby si lidé udržovali svůj počítač a software aktualizovaný.

 

"Všem klientům, kterým byly neoprávněně odčerpány finanční prostředky z účtů byly prostředky nahrazeny," říká Romana Ondrůšková, mluvčí Komerční banky. Komerční banka, která tak přišla o více než jeden a půl milionu korun, bude tuto částku vymáhat soudní cestou po třech spolupachatelích podvodu. Těm současně hrozí i věznění v délce od dvou do osmi let.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz