Zpravodajství

Středočeským nemocnicím hrozí omezení kapacity

Středočeským nemocnicím hrozí omezení kapacity
Zdroj: TV Nova

Řada nemocnic ve středních Čechách zřejmě přijde o některá svá oddělení. Ministerská komise totiž nedoporučila, aby s nimi zdravotní pojišťovny uzavřely nové smlouvy. Nejčastějším důvodem je malý počet výkonů, které se tam provádějí. Středočeský kraj se bouří. Řada doporučení je podle něj nesmyslná a povedou ke snížení dostupnosti zdravotní péče.

Porodnice v Rakovníku, jedna z těch, které hrozí zrušení. Čtyřistašestnáct porodů ročně totiž není podle ministerské komise dostatečný počet. Proto nedoporučila, aby s porodnicí byla uzavřena nová smlouva. A to by znamenalo její konec.

Podobně je na tom 10 dalších nemocnic ve středních Čechách. I v nich by mohla být zrušena některá oddělení. Nejčastěji to hrozí právě porodnicím, někde chirurgii, dětskému nebo vnitřnímu lékařství.

Doporučení komise je sice nezávazné. Jenže pojišťovny se jimi většinou řídit budou. Ačkoli pod doporučeními komise je podepsané ministerstvo zdravotnictví, říká, že má vlastně svázané ruce.

V šestičlenné výběrové komisi mají totiž pojišťovny polovinu zástupců, zatímco ministerstvo jen jednoho. Proto chce, aby nad pojišťovnami byl jakýsi dohled, který by kontroloval, jak péči dojednávají. Než to ale bude, nějaký čas to potrvá.

Rušení některých oddělení v nemocnicích hrozí na konci roku, kdy vyprší současné smlouvy. Do té doby má ještě kraj čas s pojišťovnami jednat.

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz