Zpravodajství

Kalousek chce pustit zdravotnictví žilou

Kalousek chce pustit zdravotnictví žilou

Současné výdaje státu na zdravotnictví jsou podle ministra financí Miroslava Kalouska nesystémové. Minulý týden řekl, že je třeba je snížit. Proti jeho návrhu se ale zvedla vlna odporu. Nelíbí se jak současnému ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, tak bývalému ministru Davidu Rathovi. Proti se postavila i Česká lékařská komora (ČLK), která na dnešní den svolala mimořádnou tiskovou konferenci.

Zdroj: TV Nova

Děti, nezaměstnaní, studenti a důchodci - to jsou skupiny obyvatel, které si neplatí zdravotní pojištění sami, ale odvádí je za ně stát. Ročně to dělá kolem padesáti miliard korun. Že by se tyto platby měly snížit - a to zhruba o čtvrtinu, jak se ministr vyjádřil, o tom nechtějí lékaři ani slyšet.

Podle lékařů je sice možné, že by stát za nejslabší občany pojištění neplatil, v takovém případě by ale musel každému z nich na pojištění přispět - zvýšit sociální dávky, důchod, nebo mateřskou rodičům. Bez takových změn v zákonech nelze podle ČLK žádné škrty dělat.

Ministr Kalousek zatím ale blíže nevysvětlil, jak to se škrty ve zdravotnictví myslel a zda hodlá skutečně sáhnout na platby za státní pojištěnce.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz