Zpravodajství

Sněmovna se bavila bordelem, vztyčeným prstem i opicemi

Sněmovna se bavila bordelem, vztyčeným prstem i opicemi
Zdroj: TV Nova

Role ve sněmovně se obrátily. Zatímco dříve šili poslanci ODS do ministrů soc. dem., po změně vlády se situace otočila. Nyní odpovídal premiér a předseda občanských demokratů na otázky hlavně špiček ČSSD. Nejvíce úsměvu vzbudil dotaz na premiérův vztyčený ukazováček. Do Topolánka se pustil i předseda ČSSD Jiří Paroubek, jemuž ležela v žaludku hlavně kauza Kubice. Jednání sněmovny sleduje Kamil Houska.

Poslankyně Vlasta Bohdalová si vzala premiéra Topolánka na paškál kvůli vztyčenému prostředníčku, kterým počastoval poslance minulý pátek. Poslankyně upozornila, že rakouští novináři se jí ptali, co si myslí o Topolánkově vulgárním gestu. Bohdalová se zeptala, zda Topolánek zdravil osobitým způsobem ministra financí Miroslava Kalouska.

"Jsem rád, že mě v této věci interpeluje zrovna paní poslankyně Bohdalová. Mohla by to udělat dokonce i paní poslankyně Orgoníková. Jejich nonverbální komunikace, jejich vykřikování z lavice, které já tady mohu sledovat, je daleko horší," uvedl Topolánek. "Tato Sněmovna se chová příšerně. Ve Sněmovně je bordel," šokoval poslance Topolánek. "To, co jsem ukázal, znamená Kalousku, jsi jednička," řekl s úsměvem premiér.

Podle několika opic se nedá hodnotit úroveň celé zoologické zahrady, reagovala pobavená poslankyně.

Dostane Topolánek pokutu?

Premiérovi zřejmě hrozí pokuta za vulgární gesto. Poslanec KSČM Vladimír Koníček se totiž tímto gestem - vztyčeným prostředníkem - cítí uražen. Obrátil se proto na mandátový a imunitní výbor dolní komory. ČTK to řekl jeho předseda Miloslav Kala (ČSSD).

Topolánkovi podle něj hrozí pokuta a to, že se bude muset Koníčkovi omluvit. Kala dodal, že výbor by se měl případem zabývat 22. února. Na jednání pozve Topolánka i Koníčka a vyžádá si asi i televizní záznam, kde je premiérovo gesto zaznamenáno.

Paroubek se s Topolánkem kočkoval

Paroubek připomněl Topolánkovi, že vloni v květnu v přímém televizním přenosu šéf ODS naznačil možné napojení Paroubka na organizovaný zločin. "Mluvil jste o řadě talentů a šibalů," řekl premiérovi Paroubek. Pak se šéf nejsilnější opoziční strany sugestivně zeptal: "Co se z Vašich (Topolánkových) slov prokázalo?"

Topolánek řekl, že je "zřejmě jediným člověkem ve sněmovně, který Kubiceho zprávu nečetl". Topolánek však řekl, že policie již zastavila jeho trestní stíhání, které inicioval Paroubek. Topolánek vyzval Paroubka k omluvě. "Rodina Kočkova je v Praze sledována s velkou pozorností, to Vám řekne každý vyšetřovatel," odvětil Paroubkovi.

Paroubek se také pustil do premiéra kvůli aféře vicepremiéra Čunka. Topolánek byl k Čunkovi shovívavý. "Dostal se pod mediální tlak, média jej cupují na kusy," hájil Čunka Topolánek. Premíér ale uvedl, že by Čunka ve vládě nechtěl, "pokud byl podezřelý z korupce v době, kdy zasedá ve vládě". Topolánek je ale přesvědčen, že "kauza je zpolitizovaná". "Dávám Čunkovi šanci, aby se očistil," dodal Topolánek v odpovědi na dotaz komunistického poslance Pavla Kováčika.

I o Leninovi

Premiér Topolánek musel čelit i dotazům na diplomatický lapsus vicepremiéra Alexandra Vondry, jenž přirovnal europoslance Jo Leinena k Leninovi. Topolánek řekl, že „mu více vadí, že nějaký poslanec opakovaně napadá českého prezidenta". „Pokládám to za nepřijatelné," řekl Topolánek s tím, že sám občas přestřelí. Má tak prý pro Vondrovy výroky pochopení.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz