Zpravodajství

Častým požárům mají zabránit RIP cigarety

Nejen že mají cigarety negativní vliv na lidské zdraví, bývají také častou příčinou vzniku požárů. Za posledních pět let u nás cigaretové nedopalky způsobily přes 4.000 požárů, při nichž zahynulo 96 lidí. Řešení se však již začíná rýsovat, a to v podobě tvz. RIP cigaret.

Častými oběťmi těchto požárů jsou například lidé, kteří se rozhodnou zakouřit si v posteli, nebo děti, které se kvůli hře se zapálenými cigaretami těžce popálí. Problém souvislosti mezi kouřením a značným počtem požárům však neřeší jen ČR, ale i další státy.

V Evropě se v současnosti začíná diskutovat o opatření, které by pomohlo snížit vysoký počet požárů způsobených cigaretami. Jde o tzv. RIP cigarety, neboli cigarety se sníženou schopností zapálit (Reduced Ignition Propensity cigarettes). Tyto cigarety mají v sobě zabudovány lamely, které fungují podobně jako retardéry na silnicích - zpomalují hoření a výrazně snižují intenzitu žhnutí uvnitř cigarety. K překonání lamel dochází vlastním kouřením, tedy natahováním zplodin z hořící cigarety. Až o 60% se tak snižuje riziko, že od cigarety dojde ke vznícení hořlavého materiálu a následnému požáru.

RIP cigarety jsou nyní zavedeny například v Kanadě a části USA (státy New York, Kalifornie, Vermont, Illinois, New Hampshire, Massachusetts), kde již je výroba a prodej „běžných" cigaret zakázán a spotřebitelé si mohou zakoupit výhradně tyto cigarety se sníženou schopností zapalovat. O možnosti zavedení RIP cigaret se v současnosti intenzivně diskutuje na úrovni Evropské unie.

Ani tyto RIP cigarety samozřejmě nezabrání všem požárům, stále je třeba, aby kuřáci nakládali se zapálenými cigaretami opatrně, vůči okolí ohleduplně a dodržovali základní bezpečnostní pravidla.

Hořící cigareta je v podstatě otevřený oheň. Ve žhnoucím konci může mít až několik stovek stupňů Celsia a tak vysoká teplota pak velice snadno zapálí další hořlavé látky. To přináší značné riziko zejména v domácnosti, které jsou v dnešní době doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří (např. čalouněný nábytek, matrace, bytové textilie). I přes rychlý zásah hasičů tak již často nelze lidem pomoci.

Cigarety jsou také příčinou až 1/5 všech lesních požárů, za všechny lze zmínit loňský rozsáhlý lesní požár ve skalnaté nepřístupné oblasti Národního parku České Švýcarsko u Jetřichovic na Děčínsku. Tento největší lesní požár od roku 2003 v červenci loňského roku likvidovalo na 900 dobrovolných i profesionálních hasičů, jeho hašení se protáhlo na 8 dní, přičemž musela být nasazena i letecká technika.

Ministerstvo vnitra - HZS ČR

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz