Zpravodajství

Čeští leváci slaví 40 let existence

Jste levák? Tak slavte! Právě v sobotu 10. února je to čtyřicet let, kdy byli v Česku oficiálně leváci uznáni vyhláškou ministerstva školství (z roku 1967). Přeučování na praváky definitivně odzvonilo. Od roku 1976 mezinárodně platí: 13. srpna je svátek všech leváků.

Podle dostupných údajů je v populaci přibližně 10 procent leváků. Mezi muži je větší podíl leváků než mezi ženami. Z údajů českého Státního zdravotního ústavu má 7 % dospělé populace funkční převahu levé ruky, 30 % dospělé populace funkční převahu levého oka.

Studie z roku 1991 uváděla, že leváci mají o 9 let kratší střední dobu života, protože jsou silně znevýhodněni v pravorukém světě a častěji se jim stávají různé nehody. Teorie ale byla zavržena. Nyní odborníci podobné rozdíly vysvětlují spíše tím, že v dřívějších dobách byli lidé pod velmi silným tlakem nuceni přeučovat se na praváky, zatímco nejmladší generace není takto ovlivňována. Dalším důvodem je, že mezi ženami je méně leváků a ženy se dožívají vyššího věku. Jiným vysvětlením je, že určitý podíl leváků se během života spontánně mění na praváky.

Chris McManus z University College London ve své knize Pravá ruka, levá ruka dokazuje, že podíl leváků roste. McManus uvádí tyto faktory, které by mohly způsobovat růst podílu leváků: levácí byli v 18. a 19. století těžce diskriminováni a často v nějaké míře vyloučeni ze společnosti. Kvůli vyloučení ze společnosti vytvořili leváci méně často svazek a zplodili děti. Když byla ve 20. století diskriminace omezována, větší podíl rozených leváků zůstal leváky. A teorie poslední: Vzrostl průměrný věk matek při porodu, kdy údajně věk matky odpovídá pravděpodobnosti, že se narodí levák.

Leváctví na obtíž

Leváctví je vážné stigma v arabských kulturách, které užívají levé ruky k vykonávání potřeby. Ruka, kterou se tato činnost prováděla, byla tradičně považována za nevhodnou pro jakékoliv jiné činnosti, zejména pokud si podáváte jídlo levou rukou. Levá ruka musela být po celou dobu jídla ukryta. Ukázání levé ruky při jídle je dodnes v mnoha arabských kulturách, zejména pouštních, považováno za těžkou nepřístojnost. V mnoha částech světa (Indie, Indonésie) je neslušné jíst levou rukou, v Indonésii je neslušné přijmout levou rukou dar.

V evropských a amerických školách mnohde ještě v polovině 20. století byly děti trestány za to, když se pokusily použít ve škole levou ruku. V církevním prostředí v minulosti bylo někdy leváctví považováno za znamení ďábelského vlivu. Eskymáci (Inuité) věřili, že každý levák je čaroděj.

Také staří Římané leváctví neakceptovali. Pokud se chlapec při výcviku do římské legie projevoval jako levák, byla mu levá ruka přivazována k tělu, aby byl donucen naučit se používat pravou ruku. Jako levák by narušoval soudržnost legie.

Japonský muž mohl propustit svou ženu, když zjistil, že je levačka. V Číně ještě ve velmi nedávné době byli leváci důrazně nabádáni, aby se přeučili na praváky. Tvary čínského písma jsou navrženy pro praváky a levou rukou je lze psát obtížně.

V některých afrických zemích bývalo zvykem, že dítěti-levákovi polili levou ruku vařící vodou a ponořili do bahna, dokud nervy v ruce neodumřely. Tak donutili dítě používat pravou ruku.

Anglický král Jiří VI. (který byl mladším bratrem Edvarda VIII., a proto nepředpokládal, že zdědí trůn), byl levák. V dětství a dospívání po něm jeho otec Jiří V. vyžadoval, aby nosil na zápěstí dlouhý řetěz. Když syn použil levou ruku, otec zatáhl za řetěz v naději, že tím syna přeučí na praváka. Výsledkem léčby byla těžká koktavost syna.

Všechno není na levačku

Už ve dvacátých letech 20. století bylo zřejmé, že nešetrné napravování leváků způsobuje závažné problémy. Ve druhé polovině dvacátého století došlo postupně zejména v západních zemích k akceptaci leváků a bylo upuštěno od jejich napravování. Zřejmě na tom mají rozhodující podíl poznatky moderní psychologie, neurologie a pedagogiky.

České školské předpisy od roku 1967 označují přecvičování za nepřípustné. 10. února 1967 byl ve Věstníku Ministerstva školství a Ministerstva kultury a informací zveřejněn Metodický pokyn k výchově a vzdělávání levorukých dětí.

Na internetu můžete najít Český levácký klub. Specializované obchody a zásilkové služby se zbožím pro leváky nabízejí speciálně upravené věci každodenní potřeby například psací potřeby, nůžky a nože. Vyrábějí se také hudební, sportovní nebo pracovní nástroje

13. srpen je od roku 1976 (pátek třináctého) mezinárodním dnem leváků. Dean R. Campbell, který v roce 1975 založil organizaci Lefthanders international, vyhlásil tento den, protože kvůli anomálii gregoriánského kalendáře častěji připadá na pátek.

Slavní leváci
Edwin Aldrin, astronaut
Lord Baden-Powell, zakladatel skautského hnutí
Fidel Castro, kubánský politik
Albert Einstein, fyzik
Henry Ford, výrobce automobilů
Benjamin Netanjahu, izraelský politik
August Piccard, badatel v oblasti stratosféry a vynálezce batyskafu
David Rockefeller, bankéř
Wally Schirra, astronaut
H. Norman Schwartzkopf, armádní generál
Dr. Albert Schweitzer, lékař a misionář
Bart Simpson, postavička kresleného seriálu

Zdroj: wikipedia

 

 

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz