Zpravodajství

České věznci hlásí nárůst trestaných

České věznci hlásí nárůst trestaných
Zdroj: TV Nova

České věznice jsou přeplněné a počet vězňů začal stoupat. Podle ministra spravedlnosti je chyba hlavně při vyměŘování trestů odsouzeným. Soudci a probační úředníci prý spolu dostatečně nespolupracují. Ukládá se málo mírnějších trestů a nebo se tresty ukládají dokonce úplně neúčelně.

Nejkritičtější jsou přitom podmínky ve věznici ve Stráži pod Ralskem.

Místo tu je pro 783 vězňů, teď jich je zde ale o 105 víc.

 

V roce 1999 bylo ve věznicích zhruba 23 tisíc vězňů. Pak se začaly stavy postupně snižovat. Místo vězení totiž soudci začali ukládat mírnější tresty. Poslední dva roky počet vězňů opět stoupá a to všude.

 

Vězeňská služba musí velmi flexibilně vězně přemisťovat aby nebyly některé extrémně přeplněné. Osoby odsouzené k alternativním trestům ne vždy tuto povinnost splní. A proto se trest mění na odnětí svobody. Stát pak musí za trestané ve věznicích platit.

Jeden den vězení jsou pro stát náklady ve výši 780 korun. Když za rok přibude jen 10 vězňů, zaplatí stát téměř 3 miliony. Podle ministra se prý ale často místo podmínky nebo pokuty ukládají tresty obecně prospěšných prací pachatelům, ketří stejně pracovat nebudou. A na to by měli soudce upozornit právě probační úředníci.

 

Ministr spravedlnosti chce co nejdřív předložit nový trestní kodex. Ten by záváděl nový trest domácího vězení. Policie by odsouzené sledovalů pomocí elektronických náramků.

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz