Zpravodajství

Studna bez povolení může vyjít až na 50 tisíc korun

Studna bez povolení může vyjít až na 50 tisíc korun
Zdroj: TV Nova

Majitelé studní, kteří na svůj zdroj vody nemají povolení, by si ho měli rychle obstarat. Už příští rok totiž stát začne na základě nového zákona o vodách studny prověřovat. Kdo čerpá vodu načerno, mohl by dostat pokutu až 50 000 korun. Nepovolené studny jsou přitom podle odborníků velkým problémem po celé republice.

Studen postavených načerno je podle některých odhadů v Česku až 80 procent. Mnoho lidí si totiž s povolením nedělá hlavu. Neodborně postavená studna může rovněž způsobit i velké škody. Laik to podle odborníků nikdy předem nepozná.

Kontroly budou probíhat od příštího roku

Jestli má majitel na zdroj vody povolení, zatím nikdo nezjišťoval. To se ale od příštího roku změní. Zda studna je nebo není postavena načerno budou kontrolovat pracovníci odborů životního prostředí na obecních úřadech. A koho nachytají, bude platit. Pro fyzické osoby to může být až 50 000 korun. Právnickým osobám hrozí pokuta až do 10ti miliónů korun.

Majitelé mohou ještě požádat o dodatečné povolení

Ti, kteří mají černé svědomí, mají ještě stále šanci vše napravit. Ještě několik měsíců totiž mohou o povolení požádat dodatečně. Tuto žádost musí majitelé studní, kterých se změna týká, vyplnit na obecním nebo městském úřadě do prvního července.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz