Zpravodajství

V Česku bude čtvrtý "babybox"

Už v březnu letošního roku začne v Praze fungovat druhý babybox. Jde o schránku, do které mohou matky anonymně odložit nechtěné dítě. Po dvouletém odmítání teď Všeobecná fakultní nemocnice svolila k tomu, aby byl babybox umístěn v porodnici u Apolináře. Názor změnilo i Ministerstvo zdravotnictví. Původně babyboxy odmítalo, teď už mu nevadí.


Jde o schránku zabudovanou do zdi, která je z vnější strany opatřena dvířky. Ty je možné otevřít pouze jednou. Vnitřní prostor boxu je vytápěn na teplotu 37 stupňů Celsia. Pro toho, kdo dítě odkládá, je ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte a také o možnostech, jak lze dítě získat zpět. Některé schránky mají zařízení, které umožňuje získat otisk ruky nebo nohy dítěte. Ten může později sloužit jako doklad pro osobu, která dítě odložila. Po uzavření dvířek dojde k aktivaci zvukových a zrakových čidel. Jejich spuštěním se přivolá odborný zdravotní personál.

Adresář babyboxů v Česku

Praha:

  • Soukromé zdravotnické zařízení tzv. Hloubětínský zámeček, Praha-Hloubětín, v provozu od 1. června 2005
  • Porodnice u Apolináře, Praha 2, termín stanoven na březen 2007

Brno:

  • Nemocnice Milosrdných bratří, Polní ulice 3, v provozu od 3. listopadu 2005

Olomouc:

  • Fakultní nemocnice, v provozu od 5. prosince 2006

Organizace chce po celém Česku celkem dvacet babyboxů. V jednání je umístění babyboxů v Kadani a ve Zlíně.

Babyboxy už zachránily pět životů, odložených dětí je ale mnohem víc


Pokud se osoba ocitne v krajní životní situaci a zvažuje odložení novorozence, může využít dvě možnosti. První z nich je babybox. Kontakt na ředitele sdružení Babybox - Statim Ludvíka Hess je: +420 602 305 139. Druhou možností je Fond ohrožených dětí. Rodiče se mohou obrátit na krizovou linku Fondu ohrožených dětí - telefonní číslo + 420 776 833 333. V obou případech je možné po dohodě novorozence anonymně předat.

V českých babyboxech se už objevilo pět dětí

V babyboxech se již objevilo pět dětí - tři holčičky a dva kluci. Poslední z nich loňského prosince v Praze. Chlapeček dostal pracovní jméno Adam Ježíšek. Na nové rodiče čekal 13 dní. Pak nastala tříměsíční zkušební doba u náhradní rodiny. Tam dostal křestní jméno Antonín.

Babyboxy pro a proti
Nabízejí rodičům možnost východiska z těžké a často jinak neřešitelné životní situace. Zajištěna je přitom naprostá anonymita. Odpůrci babyboxů zastávají názor, že odložené děti mají později problém s hledáním vlastního já. Rodiče podle nich po odložení dítěte trpí. Faktem je, že boxy především chrání život dítěte a umožňují dětem žít. Cílem je snaha o záchranu novorozenců, které by jinak matky (nebo otcové) odložili za podmínek, kdy by dítěti hrozila vážná zdravotní újma a v krajním případě smrt.

Proč rodiče děti odkládají? 
Děti často odkládají matky, které těhotenství z nejrůznější příčin tajily a v jeho průběhu ani nenavštěvovaly zdravotní zařízení. Pro matky odkládající dítě bývá typická malá vzdělanost a nezřídka drogová závislost. Důvodem k odložení bývá špatná finanční situace rodičů nebo matky a neschopnost postarat se o základní potřeby dítěte. Svoji roli často hraje očekávaná ostuda či kritika rodiny, strach z rodičů. Děti také odkládají ženy pobývající v nějakém státě ilegálně.

Schránky v Evropě
Nejvíce babyboxů je v Německu, kde je v provozu 67 zařízení pro odložení dítěte. V Rakousku funguje schránek 5. Tři jsou na Slovensku. Jednu schránku mají v Maďarsku, ve Švýcarsku, Itálii a také Jihoafrické republice.

Odložené děti a historie
Prvním historicky známým odloženým dítětem byl pravděpodobně Mojžíš. Ve 14. století před naším letopočtem připlul v košíku po Nilu. Vylovila ho faraónská princezna a na svém dvoře taky vychovala. Mojžíš se společensky vypracoval a stal se dokonce rádcem faraóna.

Křesťanství svoji tradici negativního postoje k odkládání dětí počítá od 4. století. Přesto byly ale nalezené děti obvykle vychovávány v křesťanských rodinách a církev dohlížela na jejich východu.

Pečlivou evidenci o počtu odložených dětí vedli v Milánu. V letech 1843 až 1900 v tomto historicky prvním zařízení odložili rodiče 162 237 dětí. V Paříži bylo v 18. století ročně odloženo kolem sedmi tisícovek dětí. V Madridu se dochovalo přesné číslo z let 1586 až 1700. Odložených dětí tu sečetli 55 420.

 

 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz