Zpravodajství

Masopustní veselí už začalo

Maškary, nevázané veselí. Jídla, co hrdlo ráčí. Tanec a hlavně pálenka po celodenní obchůzce na mrazivém vzduchu. To je masopust

V Lomnici nad Lužnicí začal masopust o týden dříve. Místní lidé totiž nechtějí přijít o veselí v jiných obcích. Nechyběla ani nejstarší účastnice, sedmaosmdesátiletá Alžběta.

 

Hlavní masopustní zábava ale začne až příští týden v neděli

Podle církevního kalendáře letos připadla popeleční středa na 21. únor. Masopust je vlastně taková poslední tečka za veselím, které si mohou křesťané dovolit.

Pro křesťany začíná masopustem čtyřicetidenní půst před hlavním svátkem roku - Velikonocemi. Jeho historie ale sahá mnohem dál, než kam sahají dějiny křesťanství. Počátky masopustu musíme hledat v předkřesťanském období, kdy se vlastně slavily svátky slunovratu. Veselí by mělo skončit za 14 dní v úterý, kdy by se měli lidé až do Velikonoc postit. 

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz