Zpravodajství

Ministr kultury vyzval k zastavení demolice památky

Ministr kultury vyzval k zastavení demolice památky

Boj o Spolkový dům Trávník v Přerově pokračuje. Celý víkend jsme vás informovali o sporech, které provázejí jeho demolici. Situace už je natolik vypjatá, že dnes navštívil Přerov i ministr kultury Václav Jehlička. Případ celý den sledoval náš reportér Tomáš Petržela.

Zdroj: TV Nova

Zdroj: TV Nova
  

Již probíhající demolice byla včera v poledne zastavena stavebním úřadem pro porušení podmínek demoličního výměru. Mimo jiné nebyl odpojen plyn a kolem staveniště chybí plot. Ten začali dělníci stavět dnes brzo ráno.

Na místo se vypravil ministr kultury, aby šéfovi stavební firmy provádějící demoliční práce osobně předal vyrozumění o zahájení správního řízení o prohlášení věci za kulturní památku. Krátce před jeho příjezdem ale opustili areál pracovníci i majitel stavební firmy. Při příjezdu novinářů a ministra už tak byl objekt zcela prázdný.

Podle slov Václava Jehličky požádal jeho úřad při pátrání po majiteli Spolkového domu i policii. Zatím však bylo veškeré snažení marné. Ministr také naším prostřednictvím vyzývá majitele areálu, aby upustil od demolice památky.

Podle zástupců radnice firma nesplnila podmínky demoličního výměru. Objekt byl před půl rokem vyškrtnut ze seznamu kulturních památek. Ministerstvo však tento krok označilo nyní za chybu a rozhodlo se své původní usnesení před několika dny zvrátit. Majitel budovy však nové usnesení, které bylo doručeno v pátek faxem, dosud nepřevzal.

"Znovu jsme projednali možnost, zda byly splněny podmínky demoličního výměru. Podpořili jsme stanovisko státního stavebního dozoru v tom, že podmínky dodrženy nebyly. Firma nemá potvrzení o odpojení objektu od plynu a areál objektu není kvůli stavebním pracím také řádně ohrazen. Na základě toho se stavba pozastavuje," řekla náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Zdroj: TV Nova
 

Demolice zastavena, vyhráno ale ještě není

Přerované ani zástupci radnice, kteří proti demolici památky bojovali po celý víkend, však zatím vyhráno nemají. Pokud totiž firma dá vše v pondělí do pořádku a majitel objektu zároveň nepřevezme oznámení ministerstva kultury o zahájení řízení, mohou teoreticky stavební práce pokračovat. "Definitivně se demolice ukončí poté, co se podaří oznámení ministerstva doručit majiteli. Je tu však další problém, jak bude reagovat. Budeme o tom jednat v pondělí, kdy bychom měli zároveň dostat poštou vyrozumění ministerstva kultury," doplnila Grambličková. Dodala, že se zástupci radnice pokusí v pondělí sami majitele kontaktovat.

Během víkendu dělníci stavební firmy v pracích vydatně pokročili. Střecha památky je již dole a zbývá z ní sundat jen několik trámů. Dělníci začali dnes ráno strhávat krytinu i z druhé budovy.

Ministerské šachy s nemovitostí

Takzvaný spolkový dům Trávník, který byl 40 let zapsán na seznam kulturních památek, ministerstvo ze seznamu vyškrtlo před půl rokem. Na podnět Přerovanů a odborníků se rozhodli úředníci před několika dny své původní usnesení zvrátit a zahájit správní řízení. Město rozhodnutí ministerstva dostalo faxem v pátek. Řízení však zahájeno dosud být nemohlo - majitel objektu si usnesení nepřevzal. Místo toho byl dům v pátek narychlo vyklizen, nad ránem jej obsadili dělníci a začali s demolicí.

Vyškrtnutí domu ze seznamu památek, na kterém se loni angažoval tehdejší náměstek ministra František Formánek, označili nyní ministerští úředníci za chybu. "Jednal tak i přesto, že Národní památkový ústav-územní pracoviště Olomouc nedoporučil rušit prohlášení domu za kulturní památku s odůvodněním, že jde mimo jiné i o pozoruhodnou stavbu z počátku 20. let minulého století významného regionálního architekta Roberta Motky, jedinou dochovanou svého druhu ve městě i v okolí," stojí ve stanovisku ministerstva kultury.

Firma chce na místě domu obchodní centrum

Tehdejším vyškrtnutím památky ze seznamu se otevřela majiteli objektu, brněnské firmě Reinvest Corporation, cesta k demolici a k vybudování obchodního centra. Zástupci radnice tehdy vyškrtnutí podpořili. Dnes se brání tím, že měli zkreslené a cílené informace. "Je to celé podivné, všichni se domnívají, že jsou za tím nějaké záměry," řekla dnes přerovská zastupitelka Marta Jandová.

Přerované podali trestní oznámení, majitel objektu mlčí

Případem se zabývá také policie. Nespokojení Přerované totiž podali na neznámého pachatele kvůli demolici objektu trestní oznámení. Zástupce brněnské firmy Reinvest Corporation Jan Prokop ani dnes nezvedal svůj mobilní telefon. K pracím se odmítají na místě vyjádřit také zástupci stavební firmy.

Historie domu

Dělnický dům přezdívaný v Přerově Komuna byl postaven na počátku 20. století. Objekt se stal střediskem stranického života, proletářské tělovýchovy, kulturních, divadelních a hudebních složek strany v přerovském okrese. Konala se tam také shromáždění za účasti vedoucích pracovníků KSČ. Objekt byl zapsán na seznam nemovitých kulturních památek památek jako památka dělnického hnutí s odkazem na činnost KSČ v roce 1963.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz