Zpravodajství

Zelení chtějí radar pod velením NATO

Šéf Zelených Martin Bursík chce po vládě záruku, že případná budoucí americká radarová základna na našem území přejde pod velení NATO. Návrh chce příští týden předložit k posouzení nejdříve sjezdu své strany. Podobně se včera vyjádřili i sociální demokraté.

Zeleným i sociálním demokratům vadí hlavně to, že by radarová základna na našem území patřila spojeným státům a ne celé NATO. Že vznik výhradně americké základny nepodpoří, už včera oznámili členové ústředního výboru čssd.

 

Na stejné podmínce trvá i vedení zelených. Tento postoj si chce předseda Martin Bursík nechat. Už za pár dnů posvětit na sjezdu strany. Pak prý budou chtít zelení od vlády záruku.

 

Cesta k základně bude ale ještě dlouhá. Konečnou odpověď spojeným státům by totiž česká republika měla dát až přibližně za rok. Základnu by schvalovaly obě komory parlamentu i prezident.

 

Vášnivé odpůrce má ale základna i mezi lidmi, kteří by měli v budoucnu vedle ní bydlet. Na úterý se chystá i další demonstrace. Komunisté zase do sněmovny opět poslali návrh zákona, který by umožnil speciální referendum.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz