Zpravodajství

Další obvinění za fotky mrtvého Karla Svobody

Kupčení s fotkami mrtvého skladatele se stává osudným i dalšímu policistovi. Po Aleši Sobotkovi policisté obvinili už druhého policistu ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Policie snímky pořídila pro služební potřebu krátce poté, co hudebník koncem ledna spáchal v Jevanech na Kolínsku sebevraždu. "Policistovi bylo doručeno obvinění," řekl státní zástupce Svatopluk Nauš.

Jako první byl minulé pondělí obviněn dvaadvacetiletý podpraporčík Aleš Sobotky, nyní je jako jeho spolupachatel stíhán i dvaatřicetiletý Ladislav Ch. Oba byli po odhalení okamžitě od policie propuštěni. Aleš S. u ní sloužil dva roky, Ladislav Ch. patnáct let. V souvislosti s obviněním hrozí oběma šest měsíců až tři roky vězení.

Oba policisté se Inspekci ministra vnitra jeden po druhém přiznali. Inspekce přitom údajně Aleši S. zabavila 6450 korun. Když byl totiž jako první obviněn, Ladislav Ch. mu podíl z desetitisícového zisku vrátil. Prý za to, že vzal vinu na sebe. Inspekce ale brzy odhalila i jeho.

Dvojice policistů se den po Svobodově smrti dohodla na tom, že nabídnou Blesku k prodeji služební fotografie z místa tragédie. Ladislav Ch. pak podle zdroje zavolal z veřejné telefonní budky do redakce deníku. Údajně se představil jako soused Svobodových vymyšleným jménem Pačes a sondoval, za kolik se takové fotografie dají prodat. Prý se dozvěděl, že tak za deset až dvacet tisíc korun.

Když Blesk projevil zájem, Ladislav Ch. s kolegou Alešem Sobotkou v rozporu se služebními předpisy zkopírovali z počítače v policejní budově obvodního oddělení v Kostelci fotografie z ohledání místa Svobodovy sebevraždy na kompaktní disk.

Sobotka pak podle obvinění před restaurací v Jevanech předal počítačový disk s fotografiemi mrtvého Svobody novináři z Blesku výměnou za 10 000 korun. Dalších deset tisíc korun podle zdroje fotograf slíbil Sobotka doplatit poté, co si ověří, že nejde o podvod a že disk opravdu obsahuje nabízené fotografie. Obvinění se o deset tisíc rozdělili.

Svoboda se zastřelil 28. ledna odpoledne na zahradě svého domu legálně drženou zbraní. Našla ho manželka Vendula, přivolaný lékař již hudebníkovi nemohl pomoci. Tři dny poté začala Inspekce ministra vnitra prověřovat podezření, že někdo od policie nabídl tisku fotografie zesnulého Svobody.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz