Zpravodajství

Fanoušci hvězdářství si přijdou na své

Německý filozof Immanuel Kant si pochvaloval hvězdné nebe. V době, kdy žil, neměl takové technické vymoženosti jako současní hvězdáři. Čeští fanoušci mohou v tomto týdnu pozorovat hned čtyři planety a ještě Měsíc návdavkem k tomu.

Merkur, Venuše, Mars a Jupiter - to jsou jména vesmírných kolosů, které bude možné sledovat na obloze. Jeho svit tak nebude rušit pozorování dvojhvězd, hvězdokup, mlhovin i galaxií, které nabízí vzdálený vesmír. Večer je možné pozorovat také přelety Mezinárodní kosmická stanice (ISS). O situaci na noční obloze informují servery www.obsupice.cz a www.observatory.cz.

Venuše se večer pohybuje na hranici souhvězdí Vodnáře a Ryb. Merkur je viditelný za soumraku nízko nad západojihozápadem. Celou noc se do souhvězdí Lva promítá Saturn. Ráno v souhvězdí Střelce nad jihovýchodem září načervenalý Mars. Jasný Jupiter vychází po 03:00 a putuje souhvězdím Hadonoše.

Měsíc je v novu 17. února v 17:14. Tento týden prochází souhvězdími Štíra, Hadonoše, Střelce, Kozoroha a Vodnáře. Poblíž planety Jupiter se promítá 12. února ráno a 15. února ráno prochází kolem Marsu.
Hvězdný vesmír nabízí z dvojhvězd například Castor ze souhvězdí Blíženců. Známou hvězdokupu Plejády (Kuřátka) je možné vyhledat v souhvězdí Býka. Ozdobou oblohy je Velká mlhovina v souhvězdí Orionu. Konkuruje jí Zemi nejbližší galaxie M31 v souhvězdí Andromedy.

Nejjasnější přelet ISS bude možné sledovat v neděli 18.února od 18:20 do 18:25.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz