Zpravodajství

Stávka proti Moně Lise

Jen v loňském roce navštívilo pařížský Louvre 8,3 milionu lidí. Zlákala je především možnost na vlastní oči spatřit Leonardovu Monu Lisu a pokusit se dešifrovat, co se vlastně skrývá za jejím tajuplným úsměvem, jehož záhada nejen provokuje, ale také umí řádně znervóznit. A právě jeho neustálou přítomností nejvíce trpí ti, kteří vzácné dílo střeží.

Dozorci působící v Louvru si už delší dobu stěžovali na to, že je obraz neustále stresuje a chtěli na vedení galerie, aby jim začala vyplácet příplatek ke mzdě, jenž by kompenzoval jejich duševní trýzeň. Neuspěli. Proto se třetina ze 180 zaměstnanců rozhodla vstoupit do stávky. Kromě Mony Lisy je silně znepokojuje i blízkost Venuše Mélské.

"Nejhorší jsou neděle," říká jeden z postižených. "65 000 návštěvníků je naprosto zdrcující a deprimující množství." Zvlášť když hlídači musejí neustále dohlížet na to, aby si nepořizovali snímky pomocí blesku, který škodí vystaveným artefaktům.

Pro podporu finančních požadavků se poněkud paradoxně rozhodli použít malbu, která je příčinou jejich rozhořčení. Na plakátech, které si dali zhotovit, je portrét Mony Lisy s náhubkem. Doplňuje ho text: "Moji strážci jsou rozbolavělí. Dejte jim, co jim náleží! 150 euro."

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz