Zpravodajství

Bursíka čeká na sjezdu strany chvála i kritika

Stranu Zelených čeká o víkendu volební sjezd. Vše přitom nasvědčuje tomu, že předseda Martin Bursík své křeslo obhájí. Nemá zatím ani žádného protikandidáta, a to i přesto, že ne všichni zelení jsou se svým předsedou spokojeni. Někteří Bursíkovi vyčítají, že stranu žene doprava a neohlíží se na členskou základnu.


Když Bursíka zelení před dvěma lety zvolili svým předsedou, měli sotva dvě procenta příznivců. A nikdo z velkých politických hráčů s nimi nepočítal. Teď jsou v jiné pozici.

Mnozí Zelení jsou za to předsedovi vděční. On sám svou roli hodnotit nechce. "To je jako byste se ptal, jak dobře lyžuji či lezu po horách. To musí posoudit jiní," řekl Bursík.

Přesto by bylo naivní myslet si, že u Zelených panuje idylka. Není málo ani těch, kteří k A říkají B. Po vstupu do koalice s ODS někteří Bursíkovi vyčítají, že stranu až moc žene doprava.

"Bych byla raději, kdybychom byli více nalevo," říká přededkyně Strany zelených na Vysočině Marie Hronová.

A vadí jim způsob, jakým Bursík a jeho blízcí rozhodli o tom, kdo za zelené usedne ve vládě. Asi nejvíce debat je kolem Karla Schwarzenberga. Ten si získal řadu nepřátel tím, že je vstřícný k americké radarové základně.

Tyto výtky Bursík ovšem odmítá. Podle něj je Schwarzenberg mužem na svém místě. A k účasti Zelených ve vládě s ODS říká: "že jsme ve vládě s ODS přeci neznamená, že se z nás stane pravice."

Přes všechny kritiky se však zdá být téměř jisté, že bude Bursík opět zvolen. Nespokojenci ale chtějí jemu i dalším členům vlády svázat ruce. Například ve věci radarové základny, což by nebyla pro vládu příjemná zpráva.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz