Zpravodajství

Dnes je svatý Valentýn - svátek všech zamilovaných

Na 14. února připadá den svatého Valentýna. Tedy svátek všech zamilovaných. Páry všech věků tak převážně dnes budou oslavovat svou lásku. My vám nyní přinášíme několik informací, které vás možná v takovém velebení milostných romancí ještě více podpoří. Vědci se totiž svými poznatky rozhodli přimět nás k většímu líbání. Líbání je podle nich, tedy pokud zrovna netrpíme nějakou chorobou, pro náš organismus velmi zdravé. A to v mnoha směrech.

Prvním z těchto prospěšných aspektů líbání pro naše zdraví je skutečnost, že tato činnost pomáhá snižovat stres. Na tento poznatek přišel profesor Johannes Huber z Univerzitní kliniky ženských nemocí ve Vídni. To se však děje pouze ve chvíli, kdy provozujeme dlouhý a vášnivý polibek. Ten by se dal časově upřesnit. Jedná se tedy o polibek trvající minimálně tři minuty. Při líbání totiž dochází k produkci látek zvaných neuropeptidy. Ty pak pomáhají ničit kortizol, který má stres na svědomí.

Líbání posiluje imunitní systém

Neuropeptidy dále posilují i imutní systém jedince. Tedy lidé, kteří se často líbají, mají lepší imunitu než jejich v tomto směru méně výkonní kolegové. Na tuto skutečnost přišli vědci z McBillova institutu v Montrealu. McBillův institut zjistil i další pozitiva líbání. Při svých výzkumech objevil, že polibek zabraňuje tvorbě látek, které mají na svědomí i některé další negativní jevy v lidském organismu. Líbáním se tak dá bojovat i například proti vysokému krevnímu tlaku, vyššímu obsahu cholesterolu i odumírání mozkových buněk. Líbající se člověk také pomaleji stárne.

Líbání zlepšuje stav zubní skloviny

Z líbání mají velkou radost též stomatologové. Z pohledu jejich oboru má líbání totiž pozitivní vliv na stav zubní skloviny. Zároveň i zabraňuje vzniku zubního kazu. Tento důsledek mají na svědomí sliny, jejichž tvorba je líbání podpořena. Sliny obsahují vápník a fosfor. Tedy látky, které mají na zuby velmi příznivý dopad. V případech, kdy ale zrovna trpíme zubním kazem, bychom měli být ke svému protějšku ohleduplní. Zubní kaz se totiž dá líbáním přenášet.

Líbání podporuje hojení ran

Australští lékaři zase přišli s tím, že líbání podporuje hojení ran. Opět se to děje kvůli slinám. Sliny, které při líbání partnerovi předáváme, u něj následně vyvolávají rychlé samoléčení otevřených poranění.

Líbání tlumí bolest

Jeden kongres německých lékařů dále zveřejnil poznatky, že líbání tlumí bolest. Polibky jsou v tomto směru téměř zázračným lékem na mnoho potíží. Dokáží pomoci i při těch nejsilnějších bolestech. U pacienta tak bolesti o něco zmírní. Děje se to kvůli adrenalinu, který se při líbání vylučuje.

Líbání funguje jako jakési preventivní očkování

Profesor Ul Bohmig zdůraznil, že funkce líbání spočívá i v tom, že funguje jako jakési preventivní očkování. Sliny totiž obsahují velké množství bakterií. 80 procent bakterií jsou všem lidem společné. Zbylých 20 procent je pak individuálních. Při polibku se tyto bakterie přenášejí. Cizí bakterie pak v lidském organismu vyvolají stav pohotovosti. Čili zmobilizují imunitní systém. Ten následně začne produkovat protilátky.

Líbání zlepšuje krevní oběh

Líbání vyvolává rychlejší tlukot srdce. U mužů je to pak něco kolem 110 úderů za minutu. U žen pak o něco méně. To je velmi prospěšné pro krevní oběh. I pro prokrvení a pro prokysličení lidského organismu.

Líbání zajišťuje větší přísun kyslíku

Po polibku se u člověka mění i tempo dýchání. Místo dvacetkrát se člověk nadýchne po líbání šedesátkrát za minutu. To mu zajistí větší přísun kyslíku. Polibky člověka zbaví zbytečných napětí. Zastaví i silnou škytavku. Lidé, kteří se líbání věnují často, mají méně potíží s krevním oběhem, žlučníkem, žaludkem a kornatěním cév.

Líbání způsobuje pomalejší stárnutí

Při líbání se nám i velmi dobře prokrví obličej. Při této činnosti se totiž dostává do pohybu 38 obličejových svalů. Lepší prokrvení obličeje pak vede k pomalejšímu stárnutí. Líbání vám pomůže zbavit se prvních vrásek. Co se týče krásy, líbání nám také pomůže udržet si štíhlou linii. Při jednom vášnivém polibku spálíme až 12 kalorií.

V některých případech si ale na líbání dejte pozor

V některých případech může líbání i škodit. Jedná se samozřejmě o případy, kdy jsme nakaženi nějakou chorobou. Bakterie a infekce se pak tímto způsobem velmi snadno přenášejí. Týká se to hlavně chřipky a angíny. Známým jevem je, že se líbáním přenášejí i opary. Taková mononukleóza dostala už přímo přízvisko „nemoc z líbání". Líbáním se totiž tato nemoc šíří nejčastěji.

 

 

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz