Zpravodajství

MV: Otevřená minulost zpřístupní svazky StB

MV: Otevřená minulost zpřístupní svazky StB
Zdroj: TV Nova

Ministertvo vnitra chce v rámci projektu Otevřená minulost odtajnit svazky komunistické státní bezpečnosti. Všechny materiály by měly být přístupné v digitální podobě na internetu. Jen minimum spisů prý zůstane kvůli bezpečnostní politice státu tajných. Materiály poukazující na údajnou spolupráci expremiéra Tošovského s StB pocházejí podle Langera zřejmě ze Slovenska.

Archivní spisy komunistické tajné policie, poskládané za sebou vytvoří řadu dlouhou 17 kilometrů. Veřejnost má ale přístup jen ke 3 % z nich.

To by se mělo změnit. To co bylo jako celek ukryto, už ukryto nezůstane. Zájem o přístup do spisů StB je totiž obrovský. V uplynulých dnech narostl až o 500%.

Ministerstvo vnitra teď  bude o zpřístupnění archivních spisů jednat s tajnými službami. Utajených dokumentů by v budoucnu mělo být minimum.

Do spisů, které jsou tajné u nás, je navíc možné nahlížet na Slovensku, tak je tomu například s materiály bývalého guvernéra ČNB a expremiéra Josefa Tošovského. Materiály byly v Česku utajovány, v Ústavu pameti národa odtajněny.

Podle spisu, který zveřejnila Mladá fronta Dnes, byl Josef Tošovský spolupracovníkem bývalé komunistické rozvědky, která byla součástí StB. Jako poradce předsedy Státní banky československé prý dokonce v letech 1986-88 komunistickou. Tošovský to popírá.

"Nikdy jsem nespolupracoval s tajnou politickou policiií StB a nepředával jsem jí žádné důvěrné informace," říká Tošovský. Údajně je spíše otázka, přehodnotit, co je obsahem.

To chtějí členové parlamentní komise pro kontrolu Národního bezpečnostního úřadu. Ten totiž expremiérovi vydal bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně.

Teď je zájem prozkoumat krok za krokem jak kdo hodnotil a vydal prověrku. Šéf NBÚ bude muset poslancům pochybnosti kolem prověrek vysvětlovat příští čtvrtek.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz