Zpravodajství

ÚS rozhoduje o klientech tří zkrachovalých bank

ÚS rozhoduje o klientech tří zkrachovalých bank
Zdroj: TV Nova

Už jen pár hodin zbývá do chvíle, kdy ústavní soud rozhodne o tom, jestli se desetitisíce klientů tří zkrachovalých peněžních ústavů dočkají dodatečných finančních náhrad. Jde o bývalé klienty Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň. Novelu zákona, která to umožňuje, loni schválil Parlament. Část senátorů ji ale napadla s tím, že není v souladu s evropským právem.

21. únor 2003 - Union banka vyhlašuje bankrot, všechny pobočky jsou rázem uzavřené. Čtvrt milionu klientů rázem zůstává bez svých peněz. A řada z nich měla v peněžním ústavu generační úspory, peníze na rekonstrukci domu. Mnoho z nich krach přivedl do velkých problémů.

 

Klienti sice o pár měsíců později získali část svých peněz z fondu pojištění vkladů, ale jen do výše 700 tisíc korun. A to je podle nich nespravedlivé.

Teď požadují odškodnění na stejné úrovni, jako byli odškodněni klienti všech dosud zkrachovalých bank. Klientům byly vyplaceny peníze do výše 4 milionů korun.

V předchozích případech o odškodnění rozhodovala jednorázově buď centrální banka nebo parlament. Poslanci sice loni schválili novelu zákona o bankách, která měla bývalým klientům union banky zaručit dodatečnou výplatu peněz, jenže nastal problém.

Třiadvacet senátorů podalo proti novele ústavní stížnost. Novela prý porušuje ústavu a není v souladu s evropským právem.

Někteří poslanci navíc pro normu zvedli ruku, aniž věděli, o čem hlasují. Fond pojištění vkladů proto raději požádal centrální banku, aby odložila vyplácení dalšího odškodnění, ta s tím souhlasila.

Zatím ale není jasné, zda fond má nebo nemá vyplácet. Pokud senátoři se stížností uspějí, zváží klienti zkrachovalé Union banky další kroky. Jsou připraveni obrátit se případně na Evropský soud.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz