Zpravodajství

Hasiči našli mrtvolu, muž zemřel při požáru od cigarety

Sedmatřicetiletého muže našli hasiči v noci na dnešek při likvidaci požáru bytu v Rýmařově na Bruntálsku. Muž, který si užíval alkoholu a cigaret na své neřesti doplatil. V noci na dnešek se mu totiž stal nedopalek cigarety osudný. Při požáru pohovky se muž udusil zplodinami. Hmotná škoda je minimální.

Vše se odehrálo v bytě ve starším cihlovém domě se čtyřmi bytovými jednotkami. "Kouř ucítil jeho soused v bytě nad ním zhruba hodinu po půlnoci a oznámil to policii. Ta informovala operační středisko hasičů. Na místo ihned vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanic v Rýmařově a Bruntálu," říká Petr Kůdela, mluvčí hasičů.

Do bytu velikosti 1+1 se hasiči dostali po rozbití okna, vedoucího na dvorek. "Uvnitř nalezli na pohovce bezvládné tělo, kolem se povalovaly prázdné lahve od tvrdého alkoholu. Požár kolem pohovky rychle uhasili a byt odvětrali pomocí přetlakové ventilace," popisuje zásah Kůdela. Oheň se tak nemohl rozšířit do dalších částí bytu ani domu a celková škoda je minimální. Přivolaný lékař konstatoval smrt muže po udušení zplodinami hoření, příčinu úmrtí ale musí samozřejmě upřesnit soudní pitva.

Už čtvrtá letošní oběť požárů v Moravskoslezském kraji 

Na Bruntálsku se jedná o první úmrtí od roku 2004, kdy zde měli tři tragédie. Zároveň je to zřejmě již třetí oběť požáru v kraji za posledních 50 dní, kdy hrál hlavní roli alkohol a hlavně odhozený nedopalek cigarety v lůžku, pohovce, sedačce.

Smutnou statistiku požárů v Moravskoslezském kraji, způsobenou cigaretami, zahájila na konci loňského roku tragédie na ostravském sídlišti Bělský les (29.12.) po druhé hodině odpoledne. Hasiči našli v obývacím pokoji bytu ve druhém nadzemním podlaží na sedačce tělo starší ženy, druhý obyvatel bytu se nadýchal zplodin hoření a sanitka jej převezla do nemocnice. Hořelo zařízení obývacího pokoje.

Druhým podobným případem byl 20.1. požár v rodinném domku v Orlové-Porubě na Karvinsku, kde opět hořelo zařízení obývacího pokoje (škoda asi 50 tisíc korun). Tam hasiči objevili tělo zhruba padesátiletého majitele domku - invalidního důchodce.

Letošní smutnou statistiku obětí požárů doplňují dvě osoby, které jen o den dříve zahynuly při večerním požáru v bytovém domě v Třinci. Příčina jeho vzniku jen dosud v šetření Policie ČR ve spolupráci s vyšetřovateli HZS MSK.

Požáry vloni zabily 13 lidí 

V roce 2006 si požáry v Moravskoslezském kraji vyžádaly celkem třináct lidských životů. Nejkritičtějších bylo prvních šest týdnů loňského roku, kdy Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje evidoval hned šest obětí. Požáry se navíc staly v rozmezí jednoho měsíce (od 13. ledna do 12. února). V roce 2005 a 2004 zahynulo při požárech v kraji vždy 12 osob (nejvíce 2005: Ostrava 5, Novojičínsko 3, nejvíce 2004: Bruntálsko 3).

Alkohol a cigarety - smrtící kombinace

Kombinace sledování televizních pořadů s popíjením alkoholických nápojů a se zapálenými cigaretami je velmi nebezpečná. "Konzument může velmi rychle usnout a doutnající cigareta snadno zapadnout do pohovky či sedačky, vyrobených obvykle z velmi dobře a silně hořlavých materiálů," upozorňuje Kůdela. I malý oheň tak může vyprodukovat velké, tedy i smrtelné množství zplodin. A tvrdý spáč se již nemusí probudit. Jedinou šancí na záchranu člověka, respektive i uchránění dalších bytů před ohněm pak mohou být snad jenom pozorní sousedi.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz