Zpravodajství

Karel Svoboda měl před smrtí rozepsané paměti

Hned dvě knihy o tragické smrti Karla Svobody již za několik dnů zaplaví pulty knihkupectví. Jak Korzo zjistilo z hodnověrných zdrojů, autoři se do díla pustili málem ještě dříve, než stačila vychladnout zbraň, kterou si skladatel vzal 28. ledna život. Vypátrali jsme však i to, že na svých pamětech pracoval těšně před svou smrtí i sám Karel Svoboda.

"Troufl bych si říct, že knih, které se budou týkat života a hlavně smrti Karla Svobody, bude brzy víc, než tyto dvě, které vyjdou nyní," říká známý knihkupec a nakladatel Jan Kanzelsberger starší. "Nechci je vůbec posuzovat z morálního hlediska, ale z faktického je jasné, že půjde o bulvár. Navíc ušitý horkou jehlou, nic neříkající kompilát článků a fotek, které už někde vyšly."

Svobodovi se do pamětí nechtělo, ale psal
Protože Jan Kanzelsberger přiznává, že na bulvár jako takový má hodně vyhraněný názor, zajímavější by podle něj mohla být kniha, na které už nějaký čas pracoval sám Karel Svoboda.

"Uvažoval o vydání svých pamětí už nějaký čas," sdělil Jan Kanzelsberger. "Pracoval na hrubém rukopisu, ale dost pomalu. Nechtělo se mu, ale byl k tomu nucen vydavatelem. Ten mi asi dva měsíce před smrtí Karla Svobody říkal, jak těžko se rukopis rodí, i když na něm spolupracuje se známou novinářkou. Já mu na to řekl, aby uvážil, jak se kniha bude prodávat. Život Karla Svobody byl velmi pohnutý, ale nikoli skandální. Snad nejklidnější z jeho vrstevníků, žádné senzace jako poměr s krasobruslařkou nebo alkohol. Muselo by se mu něco stát, aby se to dobře prodalo, řekl jsem mu tehdy doslova, nějaké dva měsíce před jeho smrtí," vzpomíná na souhru náhod knihkupec.

Na tento rozhovor si vzpomněl dva dny po smrti Karla Svobody a svému známému nakladateli zavolal, jak daleko s připravovanou knihou autorizovaných vzpomínek vlastně je. „Teprve se líhne. I když ji někdo za Karla Svobodu dopíše, rozhodně nebude v blízké době připravena do tisku, řekl mi," reprodukuje nedávný rozhovor Jan Kanzelsberger.

Do té doby se však čtenáři budou muset zřejmě spokojit jen s tituly, které přemílají stále dokola různé senzační hypotézy a domněnky, aniž by všechny nutně měly reálný podklad. Na to jej získat totiž zkrátka nebyl čas.

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz